Syn.: Alectra abyssinica A. Rich., Alectra petitiana A. Rich., Bartsia abyssinica Benth., Bartsia abyssinica Hochst. ex A. Rich., Bartsia elgonensis R. E. Fr., Bartsia mannii Hemsl., Bartsia nyikensis R. E. Fr., Bartsia petitiana (A. Rich.) Hemsl.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Hedbergia abyssinica
Rozšíření: Roste v afrických horách, zejména na východě kontinentu, kde se areál táhne od Etiopie a jihovýchodního Súdánu přes Keňu, Ugandu, východ Konga, Tanzánii až do Zambie a Malawi. Na západě roste v pouze kamerunsko-nigerijském pohraničí.
Ekologie: Stanovištěm jsou světlé lesy a křoviny, ale i afroalpinská vegetace v nadmořských výškách (2000–)2400–3950 m.
Hedbergia abyssinica
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, dorůstá výšky až 3 m; na bázi dřevnatějící stonky jsou přímé nebo vystoupavé, dole žláznatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až eliptické, 3–12(–20) mm dlouhé a 1–2(–4) mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji pilovité nebo vroubkované, na vrcholu tupé nebo špičaté, kratičce chlupaté. Květenství je latovité; květní stopky jsou 2–5 mm dlouhé; kalich je 4četný, 5–7,5 mm dlouhý, krátce chlupatý, kališní cípy jsou podlouhlé, zhruba stejně dlouhé jako trubka; koruna je 5četná, zvonkovitá, bělavá nebo růžová, s krátkou zakřivenou trubkou a poněkud delšími, víceméně stejnými cípy; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité až téměř kulovité brvité tobolky (5–)6,5–13 mm dlouhé, s poněkud zakřivenými, rýhovanými semeny.
Poznámka: Monotypický rod z příbuzenstva rodu Bartsia.
Hedbergia abyssinica
Hedbergia abyssinicaHedbergia abyssinica
Hedbergia abyssinica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29., 30. 10. a 7. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: Sankaber a Imet Gogo; masiv Abuna Yosef, Agaw Beret).