Syn.: Amomum filiforme Hunter ex Ridl., Gandasulium coronarium (J. König) Kuntze, Gandasulium lingulatum (Hassk.) Kuntze, Hedychium chrysoleucum Hook., Hedychium gandasulium Buch.-Ham. ex Wall., Hedychium lingulatum Hassk., Hedychium maximum Roscoe, Hedychium prophetae Buch.-Ham. ex Wall., Hedychium spicatum Lodd., nom. illeg., Hedychium sulphureum Wall., nom. inval., Kaempferia hedychium Lam., nom. illeg.
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Hedychium coronarium
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste od Srí Lanky přes Indii na sever až do jižní Číny a na Tchaj-wan, zasahuje do jihovýchodní Asie (Barma, Thajsko, Vietnam, Malajsie) a proniká až do Indonésie. Pěstuje se v celých tropech, zejména ve střední a jižní Americe, Oceánii a v severní Austrálii zplaňuje a místy má až invazní charakter. Na severní hranici sekundárního areálu jsou však populace sterilní a šíří se zřejmě jen vegetativně.
Ekologie: Provází podrost vlhkých tropických až subtropických lesů.
Popis: Vytrvalá bylina s dužnatým hlízovitým oddenkem; lodyhy jsou 1–3 m vysoké. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté až kopinaté, 20–40 cm dlouhé a 4–8 cm široké, zelené, na líci lysé, na rubu krátce chlupaté, na bázi dlouze klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je elipsoidní hrozen 10–20 cm dlouhý a 4–8 cm široký; v paždí vejčitých listenů vyrůstají 2 až 3 bílé, velmi vonné květy; kalich je asi 4 cm dlouhý, na jedné straně s hlubokým zářezem; koruna je asi 8 cm dlouhá, s 5 cm dlouhými, kopinatými, za květu ploše rozevřenými cípy, střední lalok je kopisťovitý, hrotitý; postranní 2 staminodia vnějšího kruhu jsou korunovitá, větší než korunní cípy, postranní staminodia vnitřního kruhu tvoří bílý, na bázi žlutavý, obsrdčitý pysk 4–6 cm dlouhý a široký, na vrcholu dvouklaný; jediná tyčinka je asi 4,5 cm dlouhá; semeník je spodní, 3pouzdrý. Plodem je kulovitá tobolka.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina; ačkoli nepůvodní, stala se národní květinou Kuby (mariposa blanca).
Hedychium coronarium
Hedychium coronarium
Hedychium coronarium
Hedychium coronarium
Fotografováno ve dnech 19. a 20. 2. 2009 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Kostarika, Boca Tapada a La Fortuna).