Syn.: Hedypnois annua Ferris, Hedypnois coronopifolia Ten., Hedypnois crepidiformis Rchb., Hedypnois cretica (L.) Dum. Cours., Hedypnois furfuracea Rchb., Hedypnois globulifera Lam., Hedypnois hedypnois (L.) Linding., nom. inval., Hedypnois mauritanica Willd., Hedypnois monspeliensis Willd., Hedypnois pendula Willd., Hedypnois persica M. Bieb., Hedypnois persica Fisch., Hedypnois polymorpha DC., Hedypnois pygmaea Willk., Hedypnois sabulorum Pomel, Hedypnois tournefortii Cass., Hyoseris cretica L., Hyoseris hedypnois L., Hyoseris incrassata Moench, nom. illeg., Hyoseris mauritanica (Willd.) Pers., Hyoseris monspeliensis Pers., nom. illeg., Hyoseris pendula Balb., Hyoseris rhagadioloides L., Hyoseris scabra Moench, nom. illeg., Rhagadiolus creticus (L.) All., Rhagadiolus hedypnois (L.) All., Rhagadiolus pendulus (Willd.) Benth., Rhagadiolus pendulus Benth. et Hook. f.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hedypnois rhagadioloides
Rozšíření: Makaronésko-mediteránní druh, vyskytuje se od Madeiry a Kanárských ostrovů (zde není původnost jistá) až po Irák, na sever zasahuje až na Krym a do Zakavkazí. Druhotný výskyt byl zjištěn v Anglii i Německu, mimo Evropu v USA a Austrálii.
Ekologie: Roste na vyprahlých místech s mělkou kamenitou půdou a nezapojenou vegetací, např. na okrajích cest.
Hedypnois rhagadioloides
Popis: Jednoletá bylina vysoká 5–40 cm. Listy jsou v přízemní růžici, kopisťovité, 5(–10) cm dlouhé, zubaté nebo peřenolaločnaté, obvykle štětinaté; někdy jsou přítomny i drobnější přisedlé listy lodyžní. Lodyha je obvykle jednoúborná, dutá, pod úborem ztloustlá; zákrov je 2řadý, vnější zákrovní listeny jsou velmi krátké, šupinovité, vnitřní jsou úzce kopinaté, za květu přitisklé, na vrcholu často s chomáčky chloupků; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté. Plodem jsou válcovité zakřivené nažky, 4,5–7 mm dlouhé, jejich chmýr tvoří jednak korunkovité zoubky, jednak 4–6 mm dlouhé štětiny.
Poznámka: Rostliny mají charakteristicky uspořádaný zákrov s velmi rozdílně dlouhými vnějšími a vnitřními listeny (někdy se vnější interpretují jako kalíšek a zákrov se pak označuje jako jednořadý).
Hedypnois rhagadioloides
Hedypnois rhagadioloides
Hedypnois rhagadioloides
Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Teno).