Syn.: Echinolobium alpinum (L.) Desv., Hedysarum alpinum f. albiflorum (Standl.) Fernald, Hedysarum alpinum var. americanum Pursh, Hedysarum alpinum var. chinense B. Fedtsch., Hedysarum americanum (Michx.) Britton, Hedysarum chinense (B. Fedtsch.) Hand.-Mazz., Hedysarum elongatum Basiner, Hedysarum philoscia A. Nelson, Hedysarum sibiricum sensu Ledeb.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Hedysarum alpinum
Rozšíření: Druh s rozsáhlým cirkumpolárním areálem. Částí botanické literatury bývá druh někdy členěn na dvě variety, z nichž se varieta nominátní vyskytuje na severu evropského Ruska, Sibiři, v Kazachstánu, Mongolsku, čínském Mandžusku a v Koreji, vystupuje i v indickém a pákistánském Kašmíru. Varieta H. a. var. americanum roste v Severní Americe, zabírá oblast od Aljašky a Yukonu přes celou Kanadu až po východní Quebec, zasahuje i na sever USA (až do severního Wyomingu). Ovšem část literatury tyto taxony rozděluje do dvou samostatných druhů, pak by měl údajně druh Hedysarum americanum přesahovat i za Beringův průliv do severovýchodního Ruska. Druh vyžaduje další studium.
Ekologie: Roste v lesích tajgy, na mokrých loukách, kamenitých svazích i v křovinách. Kvete od června do srpna.
Hedysarum alpinum
Popis: Vytrvalá bylina, 50–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy 8–12 cm dlouhé, lichozpeřené, s 9–21 lístky, které jsou úzce eliptické až kopinaté, 15–30 × 5–7 mm, na líci chlupaté, na rubu lysé. Hrozen je hustý, vyrůstá na dlouhé stopce z úžlabí listů, kalich je zvonkovitý, 3–5 mm dlouhý, cípy jsou nestejně dlouhé, koruna je červená, 9–12 mm dlouhá. Plodem je zaškrcený struk složený z 2 nebo 3(–5) dílků, které jsou 4–8 mm dlouhé a 3–5 mm široké, lysé.
Ohrožení a ochrana: Druh Hedysarum americanum se objevuje v Červené knize Ruska. V USA patří k ohroženým druhům ve státech Maine a Michigan.
Poznámka: Rod Hedysarum zahrnuje asi 160 druhů, které se vyskytují v Evropě, severní Africe, Asii a Severní Americe.
Hedysarum alpinumHedysarum alpinum
Hedysarum alpinum
Hedysarum alpinum
Fotografováno v létě 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).