Syn.: Echinolobium varium (Willd.) Desv., Hedysarum incanum Ledeb.
Česká jména: kopyšník proměnlivý (Mareček 1996)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Hedysarum varium
Rozšíření: Jde o íránsko-turánský element popsaný z Arménie, vyskytuje se v Malé Asii, kavkazské oblasti, severním Iráku, západním Íránu, předpokládaný výskyt na Balkáně není ověřen.
Ekologie: Roste na stepích, písčitých svazích, v oblastech dubových lesů, vyskytuje se na úhorech, ale i obdělávaných polích. Nadmořská výška výskytu se pohybuje mezi 300–2100 m. Vykvétá v květnu až červenci.
Hedysarum varium
Popis: Vytrvalá bylina s přímou nebo vystoupavou větvenou lodyhou, která dosahuje délky 15–40 cm. Lodyha je přitiskle šedě chlupatá. Lichozpeřené listy s 4–9 páry oválných nebo podlouhle oválných lístků, 5–20 × 2–8 mm, na líci lysých nebo jen jemně chlupatých, na rubu chlupatých. Stopka nesoucí květenství je delší než listy, hrozny jsou husté, ale mohou být i řidší, nesou až 20 květů, v obrysu jsou oválné až podlouhlé. Za plodu se prodlužují. Souměrné květy mají zelený dvoupyský kalich, 4–9 mm × 2–3 mm, jehož horní pysk může mít navrchu červenavý odstín, kališní cípy mohou být stejně dlouhé, někdy ale kratší nebo naopak delší než trubka. Koruna je (12–)14–23 mm dlouhá, lysá nebo lehce chlupatá, žlutá nebo nažloutlá, často s kresbou růžovofialového odstínu různé sytosti, křídla jsou 11–18 mm dlouhá, člunek 11–19 mm. Semeník je hladký, ale i řídce nebo výrazněji chlupatý. Plodem je zaškrcený bradavičnatý struk.
Poznámka: Jde o nejčastější, široce rozšířený a polymorfní druh tureckého rodu Hedysarum. Příznačná je jeho velikost, tvar, obrys a počet listových úkrojků, barva a velikost květů, jejich standardní obrys a proporce pavézy, křídel a člunku. Častá je hybridizace druhu s Hedysarum pestalozzae, H. syriacum a H. nitidum.
Hedysarum varium
Hedysarum varium
Hedysarum varium
Hedysarum varium
Hedysarum varium
Hedysarum varium
Fotografováno od 26. do 29. 5. 2013 (severní Turecko, oblast Erbaa, Şebin Karahisar až Gümüşhane).