HELIAMPHORA NUTANS Benth.

Čeleď: Sarraceniaceae Dum. – špirlicovité

Heliamphora nutans

Rozšíření: Endemit jihoamerické Guyanské vysočiny, vyskytuje se v pohraničí Venezuely, Brazílie a Guyany. V oblasti bylo zaznamenáno celkem asi 12 taxonů tohoto rodu.

Ekologie: Roste ve vrcholových částech stolových hor, na vlhkých skalách, v mokřinách, v nadmořské výšce od 1600 až do 2700 m.

Heliamphora nutans

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a listy přeměněnými v kornoutovité láčky na lapání hmyzu, ale snad zároveň sloužící i jako rezervoáry vody. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou krátce řapíkaté, 15–30 cm dlouhé, čepel je kornoutovitá, na vrcholu kápovitá. Květenství tvoří chudokvěté terminální hrozny, které vyrůstající na dlouhé stopce z listové růžice. Květy jsou podepřené nápadnými listeny, obvykle 4četné, okvětní lístky jsou nápadné, volné. Plodem je tobolka.

Využití: Patří k častěji pěstovaným druhům tohoto rodu, pro úspěšnou kultivaci vyžaduje speciální pěstební podmínky.

Poznámka: K čeledi špirlicovitých patří kromě rodu Heliamphora ještě rody Darlingtonia a Sarracenia. Všechny druhy této čeledi se vyskytují na západní polokouli (východ i západ Severní Ameriky a jihoamerická Guyanská vysočina), druhy rodu Heliamphora rostou jen na severu Jižní Ameriky.

Heliamphora nutans
Heliamphora nutans
Heliamphora nutans
Heliamphora nutans

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 9. 2008 (Venezuela, Roraima).