Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité
Helianthemum juliae
Rozšíření: Makaronéský endemit, roste pouze na Kanárských ostrovech v nejvyšších polohách ostrova Tenerife. Tvoří jej pouhé čtyři kolonie, z nichž jedna byla založena uměle.
Ekologie: Stanovištěm jsou rozvolněné křoviny na mělkých kamenitých půdách v nadmořské výšce kolem 2050–2300 m.
Helianthemum juliae
Popis: Stálezelený, bohatě větvený přímý polokeřík, dorůstá výšky 30–60 cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé, na okraji podvinuté, dolní jsou úzce kopisťovité, šedě hvězdovitě chlupaté, řidčeji s vtroušenými jednoduchými chlupy, horní jsou čárkovité, lysé; palisty jsou šídlovité. Květenství tvoří 2–3 vijany s 5–12 květy uspořádané do okolíku; květní stopky jsou přímo odstálé, delší než kalichy; vnější kališní lístky jsou kopinaté, vnitřní vejčitě kopinaté, 6–8 mm dlouhé; koruna dorůstá 2,5–3 cm v průměru, korunní lístky jsou delší než kališní, žluté; tyčinek je velký počet; blizna je kyjovitá. Plodem je téměř kulovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podle Červeného seznamu Španělska je druh kriticky ohrožený; hlavním důvodem je velmi malá populace, která roste na ploše asi 500 m2. Ve Španělsku je rovněž druhem chráněným zákonem.
Helianthemum juliae
Helianthemum juliae
Helianthemum juliae
Fotografovala Věra Svobodová, dne 29. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Pico de Teide, Centro de Visitantes de El Portillo).