Syn.: Gnaphalium adenocarpum Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum adenocarpum
Rozšíření: Jihovýchodní Afrika – východní vysočiny Zimbabwe, Mosambiku a přilehlé regiony Jihoafrické republiky (od Soutpansbergu přes vysočiny Mpumalangy, Svazijska, Lesotha a provincií KwaZulu-Natal a Free State až po masiv Amatola Mountains v provincii Eastern Cape).
Ekologie: Roste na otevřených loukách a pastvinách, na vlhkých svazích od hladiny moře až po nadmořskou výšku kolem 3000 m. Hlavní období kvetení leden až duben.
Helichrysum adenocarpum
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatou bází, dorůstá výšky 4–45 cm. Velmi malé rostliny (do 5 cm vysoké) se nacházejí v alpínských trávnících. Lodyhy jsou poléhavé až přímé, postranní, tedy nerostou ze středu listové růžice, jsou jednoduché nebo větvené, vyrůstají v počtu 1–10 z jedné nebo několika malých přízemních růžic listů hustě vlnatě žláznatě chlupatých, přitisklých k zemi. Bazální listy jsou podlouhlé, eliptické až téměř okrouhlé, 2–4(–14) × 1,5–2,5(–4) cm velké, lodyžní listy podlouhlé až kopinaté, menší než bazální, směrem k vrcholu se zmenšující, většinou řídce vlnaté nebo žláznatě chlupaté, jsou natěsnané až pod zákrovy úborů. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo po několika, zákrovní listeny asi v 11 překrývajících se řadách, jsou 4–20 mm dlouhé, rozložené, lesklé, bílé s růžově červenou až karmínovou špičkou, zřídka bílé nebo celé zbarvené, květy v úboru jsou početné, žluté, často s červenými okraji. Plody jsou soudkovité nažky, asi 0,75 mm dlouhé, s chmýrem.
Záměny: Tento smil je často zaměňován s druhem Helichrysum monticola, který má květonosné lodyhy terminální, vyrůstají ze středu listové růžice.
Poznámka: Rozlišují se dva poddruhy: Helichrysum adenocarpum subsp. adenocarpum má listy v bazálních růžicích vlnatě chlupaté a zákrovní listeny v barvách od karmínové po růžovou, nebo tak zbarvené vrcholy bílých listenů, jen zřídka čistě bílé; H. adenocarpum subsp. ammophilum je robustnější, má listy přízemních růžic žláznaté, zřídka vlnaté, zákrovní listeny čistě bílé.
Helichrysum adenocarpum
Helichrysum adenocarpumHelichrysum adenocarpum
Helichrysum adenocarpum
Fotografováno ve dnech 9. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Blyde River Canyon) a od 12. 4. do 13. 4. 2012 (JAR, Drakensberg).