Syn.: Helichrysum lineare var. caespititium DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum caespititium
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východní části Jihoafrické republiky, v Lesothu, Svazijsku a v Zimbabwe.
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na horských svazích, na travnatých, často narušovaných stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 650 až do 2200 m. Kvete od srpna do prosince.
Helichrysum caespititium
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina poduškovitého habitu s větvemi poléhavými, asi 10 mm vysokými, olistěnými. Listy jsou čárkovité, 5–10 mm dlouhé a asi 0,5 mm široké, po okraji podvinuté, na vrcholu špičaté nebo tupé, po obou stranách chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo po několika na konci větví, jsou až 5 mm dlouhé, zákrovní listeny jsou seřazeny v 6 řadách, vnější jsou krátké, vytrvávající, vnitřní jsou bílé nebo narůžovělé, opadavé, mírně přesahují trubkovité květy, které jsou žluté, někdy na špičkách narůžovělé. Plodem je elipsoidní nažka, asi 0,75 mm dlouhá, s chmýrem.
Helichrysum caespititium
Helichrysum caespititium
Helichrysum caespititium
Helichrysum caespititium
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge, bílé zákrovní listeny) a 15. 9. 2018 (Lesotho, Malealea, narůžovělé zákrovní listeny).