Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Helichrysum cooperi

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, jehož areál se táhne od Lesotha a východu jihoafrické provincie Eastern Cape přes KwaZulu-Natal a jihovýchod Free State až do jižní Mpumalangy a Svazijska.

Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, objevuje se v lesních lemech, v křovinaté vegetaci kolem skal i na kamenité suti, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od prosince do dubna.

Helichrysum cooperi

Popis: Dvouletá nebo někdy dokonce vytrvalá aromatická bylina s lodyhou přímou, až 150 cm dlouhou, v dolní části jednoduchou, nahoře větvenou, olistěnou, žláznatě chlupatou a větvemi někdy slabě pavučinatě chlupatými. V prvním roce listy vytvářejí přízemní růžici, která je v době květu již zaschlá, jsou eliptické, až 15(–25) cm dlouhé a 6 cm široké, žláznaté nebo drobně chlupaté, lodyžní listy jsou poloobjímavé, podlouhle kopinaté až kopinaté, 6,5–13 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, na bázi srdčité, listy na hlavní lodyze jsou zřetelně po lodyze sbíhavé, na vrcholu špičaté, po obou stranách zelené, slabě chlupaté, po okraji někdy až bíle vlnaté. Úbory jsou stlačeně kulovité, (8–)10–12 mm dlouhé a dosahují průměru 15–25 mm, vyrůstají v široce rozestálé chocholičnaté latě; zákrovní listy jsou seřazeny zhruba v 9 střechovitě se překrývajících řadách, výrazně přesahují květy, jsou lesklé, světle žluté, květy jsou drobné, velmi početné, žluté. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá, lysá, s chmýrem.

Využití: Používá se jako přírodní pesticid, v tradici má dobrou pověst též jako součást léků proti hadímu uštknutí. Při užití magickém dokáže údajně dokonce vzbuzovat lásku.

Poznámka: Angličan Thomas Cooper (1815–1913), po němž je druh pojmenován, byl v jižní Africe působícím sběratelem rostlin.

Helichrysum cooperi
Helichrysum cooperi
Helichrysum cooperi

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve, okolí masivu Monk’s Cowl).