Syn.: Helichrysum alticolum var. montanum Bolus
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Helichrysum evansii

Rozšíření: Jihoafrický druh, endemit nevelkého území v Dračích horách (Drakensberg), vyskytuje se na severovýchodním okraji Lesotha a v přilehlých příhraničních oblastech jihoafrických provincií KwaZulu-Natal a Free State.

Ekologie: Roste na vysokohorských travnatých, kamenitých a skalnatých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3200 m. Kvete od března do července.

Helichrysum evansii

Popis: Vytrvalá bylina kobercovitého habitu vytvářející stolony, staršími větve jsou holé, mladší šedobíle hedvábitě až vlnatě chlupaté, listy jsou nahloučenými na jejich koncích, květonosné lodyhy jsou postranní, 3–5 cm dlouhé, olistěné. Listy jsou poloobjímavé, kopisťovité až obvejčité, až 45 mm dlouhé a 15 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené, se 3–5 žilkami, po obou stranách nejprve hustě šedobíle plstnaté, na líci později jen pavučinatě chlupaté. Úbory jsou 6–9 mm dlouhé, o průměru okolo 3 mm, vyrůstají po několika v kulovitých terminálních svazečcích, které dosahují průměru 20–30 mm; zákrovní listeny jsou seřazeny zhruba ve 4 řadách, jen volně se střechovitě překrývající, jsou nestejné, skoro stejně dlouhé jako květy, lesklé, žluté, okrajové vnější jsou někdy nahnědlé; trubkovitých květů je jen 4–6, jsou žluté. Plodem je elipsoidní nažka, asi 1,5 mm dlouhá, s chmýrem.

Poznámka: Maurice Evans, na nějž odkazuje druhové jméno, byl v 19. století sběratelem rostlin z jihoafrických Dračích hor.

Helichrysum evansii
Helichrysum evansii
Helichrysum evansii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg, Royal Natal National Park, masiv Sentinel).