Syn.: Achyrocline insularis Humbert, Gnaphalium dominici-saccardoi Fiori, Gnaphalium globosum Sch. Bip., nom. illeg., Gnaphalium insulare (Humbert) Wild, nom. illeg., Gnaphalium schultzii Mendonça, Helichrysum chrysobracteatum De Wild.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum globosum
Rozšíření: Africký druh. Vyskytuje se v horách na východě kontinentu od Etiopie po Malawi, na západě leží více lokalit v Kamerunu, ale roste i na ostrově Bioko a v Gabonu; výskyt v masivu Nimba na pomezí Guineje, Libérie a Pobřeží Slonoviny je nejistý. Dále roste také v horách v severní části Madagaskaru.
Ekologie: Provází alpinské trávníky nad horní hranicí lesa, křoviny a lesní okraje v nadmořských výškách 1350–3850 m.
Helichrysum globosum
Popis: Přímá vytrvalá bylina vysoká (10–)30–75(–100) cm; oddenek je tlustý, dřevnatý; lodyha je nevětvená, tence světle plstnatá. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou řapíkaté, až 15 cm dlouhé, s čepelí eliptickou, na bázi klínovitě zúženou, celokrajnou a na vrcholu špičatou nebo zašpičatělou, bělavě plstnatou na rubu a často na líci olysalou; lodyžní listy jsou přisedlé, ouškatě objímavé, nejvyšší lodyžní listy jsou čárkovité. Květenství je bohaté, většinou kompaktní, jen zřídka rozvolněné; úbory jsou drobné, 4–5 mm dlouhé, často úplně přisedlé; zákrovní listeny jsou 3–4řadé, světle hnědé až nachové, lesklé, vnější široce eliptické, asi 3 mm dlouhé, vlnaté; 8–14 vnějších květů je samičích, 1–4 vnitřní jsou oboupohlavné, koruny jsou žluté, trubkovité, asi 3,5 mm dlouhé. Plody jsou obvejcovité, asi 1 mm dlouhé, s bílým, asi 3,5 mm dlouhým chmýrem.
Helichrysum globosum
Helichrysum globosum
Fotografováno dne 30. 10. 2013 (Etiopie: Simien Mountains National Park, Imet Gogo).