Syn.: Achyrocline glumacea (DC.) Oliv. et Hiern, Achyrocline luzuloides Sch. Bip. ex Vatke, Gnaphalium crispum Pers. ex DC., Gnaphalium glumaceum (DC.) Sch. Bip., Gnaphalium luzuloides Sch. Bip. ex Schweinf., nom. inval., Gnaphalium luzuloides Sch. Bip., nom. inval., Helichrysum luzuloides Lanza
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum glumaceum
Rozšíření: Afro-arabský druh. Na africkém kontinentě roste v Eritreji, Etiopii, Džibutsku, Somálsku, Keni a Tanzánii, okrajově zasahuje i do Súdánu a také na Sokotru. Nejisté jsou údaje ze Senegalu. V Asii se vyskytuje především na Arabském poloostrově, a to v Saúdské Arábii, Jemenu, Ománu a Spojených arabských emirátech, odděleně pak v jižním Íránu.
Ekologie: Stanovištěm jsou suchá kamenitá místa až do nadmořské výšky 2000 m.
Helichrysum glumaceum
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá aromatická bylina vysoká 10–70 cm; lodyhy jsou od báze větvené, přímé nebo vystoupavé. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až obkopinaté, 2–6 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, na líci řídce chlupaté až lysé, na rubu hustě bíle plstnaté, na bázi zúžené až lehce ouškaté, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Úbory jsou krátce stopkaté nebo přisedlé, obvykle shloučené na koncích větviček; zákrov je vytrvalý, 2,5–5 mm dlouhý, 5–7řadý, zákrovní listeny jsou 1,5–4 mm dlouhé, bělavé nebo narůžovělé, lesklé, lysé; v úboru je 2–11 květů samičích a 2–18 oboupohlavných, koruna je trubkovitá, 2,5–4,3 mm dlouhá, bílá nebo žlutavá. Nažky jsou 0,7–1,8 mm dlouhé, světle hnědé, hustě žláznaté, chmýr je 2,5–3,5 mm dlouhý.
Helichrysum glumaceum
Helichrysum glumaceum
Helichrysum glumaceum
Helichrysum glumaceum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Al Hayl).