Syn.: Helichrysum webii Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum gossypinum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na ostrově Lanzarote. Na tomto souostroví se vyskytují celkově tři endemické druhy rodu Helichrysum, kromě nich se zde setkáme ještě s několika druhy zavlečenými.
Ekologie: Roste na skalách, v nadmořské výšce 300–600 m, v oblasti Famara na ostrově Lanzarote. Kvete od března do června.
Popis: Polokeř, 10–30 cm vysoký, na bázi dřevnatý, plstnatý, listy kopinaté až kopisťovité, celokrajné, až 6 cm dlouhé, květenství chocholíkaté, husté, úbory asi 6–8 mm v průměru, zákrovní listeny lysé, bělavé, trubkovité květy žluté až nahnědlé. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Španělska je tento druh z hlediska ohrožení hodnocen jako zranitelný (VU), je také uveden mezi přísně chráněnými druhy v Úmluvě o ochraně evropské fauny, flóry a přírodních stanovišť (Bernská úmluva).
Helichrysum gossypinumHelichrysum gossypinum
Helichrysum gossypinum
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).