Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum milfordiae
Rozšíření: Endemit malého území na hranicích Jihoafrické republiky (provincie KwaZulu-Natal) a Lesotha, vyskytuje se pouze v Dračích horách.
Ekologie: Porůstá skalní stupně a terásky na výslunných místech v nadmořské výšce od 3000 do 3500 m. Ve své domovině vykvétá od prosince do února.
Popis: Nízký polokeřík až 12 cm vysoký, tvoří přitisklé polštářovité porosty; mladé výhonky jsou tenké, bylinné, později dřevnatí a tloustnou. Přízemní listy jsou růžicovitě nahloučené na koncích sterilních výhonů, jsou střídavé, obvejčité až kopisťovité, až 1,4 cm dlouhé a 1 cm široké, hustě stříbřitě vlnaté, lodyžní listy jsou podobné, spíše kopinaté, přitisklé. Úbory jsou jednotlivé na koncích lodyh vyrůstajících ze středů listových růžic, jsou zvonkovité, asi 1,5 cm dlouhé a 3 cm široké; zákrovní listeny jsou asi desetiřadé, volně uspořádané, mnohem delší než květy, suchomázdřité, stříbřitě bílé, na špičce často růžově nebo nachově naběhlé; trubkovitých květů je mnoho, drobných, vnější jsou samičí, vnitřní oboupohlavné. Nažky jsou asi 1,5 mm dlouhé, lysé; chmýr dosahuje délky nažky, tvoří jej mnoho štětinek.
Helichrysum milfordiae
Helichrysum milfordiae
Helichrysum milfordiae
Helichrysum milfordiae
Fotografováno dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).