Syn.: Gnaphalium pulviniforme Kuntze, Helichrysum pulvinatum O. Hoffm. ex Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum sutherlandii
Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se především v Dračích horách (Drakensberg) na pomezí Lesotha a jihoafrických provincií Free State a KwaZulu-Natal, zasahuje i na jih provincie Mpumalanga.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích i na strmých horských útesech, ve skalních štěrbinách a na teráskách nebo v kamenité suti na březích horských vodních toků. Kvete od února do července.
Helichrysum sutherlandii
Popis: Bohatě větvený keřík dosahující výšky okolo 40 cm. Listy jsou přisedlé, eliptické až obvejčité, asi 25 mm dlouhé a 12 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu víceméně špičaté, na líci šedivě plstnaté, někdy i olysalé, na rubu běloplstnaté, se 3 žilkami. Úbory jsou úzce zvonkovité, 4–5 mm dlouhé, dosahují průměru 5–7 mm, vyrůstají v chocholičnaté latě o průměru 2–12 cm; zákrovní listeny jsou seřazeny v 6 řadách, vnější jsou světle hnědé, chlupaté, vnitřní bílé, přesahující květy; žlutých trubkovitých květů je 9–25. Plodem je nažka, 1–1,25 mm dlouhá, s chmýrem.
Poznámka: Peter Cormac Sutherland (1822–1900), na nějž odkazuje druhové jméno, byl lékařem, geologem a topografem v jihoafrickém Natalu, zasílal odtud rostliny Williamu Hookerovi do anglické královské zahrady v Kew.
Helichrysum sutherlandii
Helichrysum sutherlandii
Helichrysum sutherlandii
Helichrysum sutherlandii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).