Syn.: Helichrysum arenarium var. kokanicum Regel et Schmalh., Helichrysum kokanicum (Regel et Schmalh.) Krasch. et Gontsch.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum thianschanicum
Rozšíření: Středoasijský druh, s jistotou je znám z pohoří Ťan-šan z pomezí Kazachstánu a nejzápadnější Číny.
Ekologie: Roste na štěrkovitých místech, kamenitých svazích a písečných dunách, v horách ale nebývá součástí alpínské vegetace.
Helichrysum thianschanicum
Popis: Vytrvalá bylina s tlustým, dřevnatějícím oddenkem, nadzemní části jsou pokryté hustým a tenkým bílým nebo šedavým pavučinatým oděním; lodyhy jsou 30–60 cm vysoké, obvykle větvené přibližně od poloviny výšky. Listy jsou střídavé, na květonosných výhonech čárkovitě kopinaté, špičaté, na nekvetoucích čárkovitě kopisťovité, širší a delší než na fertilních. Přisedlé nebo krátce stopkaté úbory se tvoří po 3–6 na koncích lodyh; zákrov je úzce zvonkovitý až obráceně kuželovitý, 5–7 mm dlouhý a 4–6 mm široký, víceřadý, tvoří jej asi 30 žlutých listenů, vnější zákrovní listeny jsou kopinaté, vnitřní jsou úzce kopinaté, delší než vnější, na vrcholu zašpičatělé nebo uťaté; jazykovité květy chybějí, oboupohlavných trubkovitých květů je asi 25, jsou sytě žluté. Nažky jsou podlouhlé, chmýr tvoří asi 40 jemných štětinek.
Helichrysum thianschanicumHelichrysum thianschanicum
Helichrysum thianschanicum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).