Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum zwartbergense
Rozšíření: Pochází z jihozápadu Jihoafrické republiky z hor ve vnitrozemí provincii Western Cape. Vyskytuje se v pruhu od pohoří Cederberg po Great Winterhoek Mountains. Endemit květenné říše Capensis, v níž je rod Helichrysum bohatě rozrůzněn: uvádí se odtud asi 70 druhů.
Ekologie: Roste na travnatých svazích na tvrdých kyselých pískovcích, v území s převažujícími zimními srážkami. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2200 m, v těchto místech bývá v zimě nepravidelná sněhová pokrývka.
Helichrysum zwartbergense
Popis: Nízký kompaktní, polokulovitý, bohatě větvený keřík, podle některých názorů nepříliš dlouhověký, dorůstá výšky 10–30 cm; větvičky jsou hustě šedobíle chlupaté. Listy jsou kopinaté, žlábkovité, srpovitě prohnuté, zakončené tuhou pichlavou špičkou, na vnější straně leskle tmavozelené, na vnitřní straně hustě sněhobíle vlnatě chlupaté. Úbory jsou jednotlivé na koncích větviček, před rozkvětem asi 0,5 cm dlouhé; zákrov je mnohořadý, tvořený blanitými stříbřitými zákrovními listeny zakončenými osinkatou špičkou, hustě bíle vlnatými; květů bývá 10–30, jsou žluté, trubkovité, vně samičí, uvnitř úboru oboupohlavné. Plodem jsou nažky s péřitým chmýrem.
Helichrysum zwartbergense
Helichrysum zwartbergense
Helichrysum zwartbergense
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Mountains, průsmyk Prince Albert Pass).