Syn.: Arum crinitum Aiton, Arum muscivorum L. f., Arum spirale Salisb., Dracunculus crinitus Schott, nom. illeg., Dracunculus muscivorus (L. f.) Parl., Helicodiceros crinitus (Raf.) Schott, nom. illeg., Megotigea crinita Raf.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Helicodiceros muscivorus

Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se na francouzském ostrově Korsika a na italské Sardinii, rovněž na španělských Baleárských ostrovech.

Ekologie: Roste v mediteránní křovinaté a travnaté vegetaci, ve skalních štěrbinách, někdy i na kamenitých svazích, obvykle v blízkosti mořského pobřeží. Kvete od března do června.

Popis: Rostlina s kulovitou hlízkou, která dosahuje délky 5–14 cm. Listy jsou řapíkaté, řapík je 15–34 cm dlouhý, na bázi fialově skvrnitý, čepel je 7–35 cm dlouhá a 6–24 cm široká, 3dílná, prostřední úkrojek je mnohem širší než úkrojky postranní, ty jsou znoženě 6–12četné. Stopka květenství je kratší než řapík, jen 2–16 cm dlouhá, toulec je 13–40 cm dlouhý, jeho trubka je vzpřímená, zelená, v horní části je toulec široce vejčitý, nazelenalý, nachově naběhlý, dozadu skloněný, na vnitřní straně hustě chlupatý. Palice je kratší než toulec, zelená, květy jsou jednopohlavné, bezobalné. Plody jsou elipsoidní bobule.

Poznámka: Rod Helicodiceros je monotypický. Jeho nejbližší příbuzné bychom našli v rodu drakovců (Dracunculus).

Helicodiceros muscivorus
Helicodiceros muscivorus
Helicodiceros muscivorus

Fotografováno v květnu 2005 (Česko, Praha, kultura).