Syn.: Bihai aurantiaca (Ghiesbr. ex Lem.) Griggs, Bihai choconiana (S. Watson) Griggs, Heliconia brevispatha Hook., Heliconia choconiana S. Watson
Čeleď: Heliconiaceae Nakai – bihajovité
Heliconia aurantiaca
Rozšíření: Středoamerický druh, rozšířený od jihomexického státu Tabasco až po Panamu, převážná většina lokalit leží na straně přivrácené ke Karibskému moři.
Ekologie: Roste v podrostu deštných lesů, také ve starých porostech dřevin druhotného charakteru. Lokality leží v nadmořské výšce 100–800(–1200) m.
Heliconia aurantiaca
Popis: Dosti statná bylina, dorůstá výšky (1–)1,5–2 m. Lodyžních listů je 10–12, střídavých, přisedlých, jejich čepel je podlouhlá, 15–35 cm dlouhá a 7–10 cm široká, zelená, na bázi objímavá. Květenství je přímé, naznačeně dvouřadé, asi 10 cm dlouhé, s 4–6(–8) listeny; prostřední listeny jsou 4,5–9 cm dlouhé a 3–3,5 cm vysoké, oranžové, na okrajích žluté, později zelenající, lysé, zašpičatělé; vějířky v paždí listenů se skládají z 5–7 květů, které jsou 4,5–5,5 cm dlouhé, s žlutým nebo krémovým okvětím. Plody jsou elipsoidní peckovice asi 1 cm v průměru.
Poznámka: Druh patří do příbuzenstva druhu Heliconia psittacorum. Rostliny z tohoto okruhu se vyznačují krátce řapíkatými nebo přisedlými lodyžními listy; v minulosti se podílely na vyšlechtění četných zahradních odrůd, dnes pěstovaných v tropech celého světa.
Heliconia aurantiaca
Heliconia aurantiaca
Heliconia aurantiaca
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2015 (Belize, Blue Hole).