HELICONIA WAGNERIANA Petersen – bihaja

Syn.: Bihai elongata (Griggs) Griggs, Bihai wagneriana (Petersen) Kuntze, Heliconia elongata Griggs, Heliconia lennartiana W. J. Kress
Česká jména: bihaj (Presl 1846), bihaja (Mareček 1996)
Čeleď: Heliconiaceae Nakai – bihajovité

Heliconia wagneriana

Rozšíření: Roste ve Střední a Jižní Americe; areál dosahuje nejseverněji do pohraničních oblastí Mexika a Belize, dále roste v Guatemale, Hondurasu, Nikaragui, Kostarice a Panamě, v Jižní Americe v Kolumbii, Venezuele a Ekvádoru.

Ekologie: Součást podrostu nížinného tropického deštného lesa, nejčastěji je k nalezení na světlých místech druhotných porostů; vyskytuje se území s velmi teplým klimatem s pravidelnými srážkami, bez výraznějšího období sucha. Vystupuje jen do nadmořské výšky 700 m.

Heliconia wagneriana

Popis: Mohutná vytrvalá bylina, vysoká 1,7–4 m. Na výhonu se tvoří obvykle 2–4 listy, které jsou dlouze řapíkaté, jejich čepele jsou 0,9–1,5 m dlouhé a 25–30 cm široké, poněkud zvlněné, zelené. Květenství je přímé, až 45 cm dlouhé, tvoří je 7–13 dvouřadě uspořádaných člunkovitých listenů; listeny jsou 12–15 cm dlouhé a 11–12 cm široké, lysé, červené nebo růžové, na okrajích a na kýlu zelené; v paždí listenů se tvoří vějířky 15–20 květů; květy jsou nesouměrné, 6četné, 5,5–6 cm dlouhé a 0,7–0,8 cm široké, zakřivené, květní obaly jsou na bázi bílé, výše sytě zelené, lysé nebo chlupaté. Plody jsou jednosemenné peckovice 1–1,3 cm dlouhé.

Využití: Květenství je velmi ozdobné; patří proto k druhům, které se dosti často využívají v kultuře k pěstování k řezu.

Heliconia wagnerianaHeliconia wagneriana
Heliconia wagneriana
Heliconia wagneriana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. 2. a 3. 3. 2009 (Kostarika, Ciudad Quesada, Palmar; Limón, Manzanillo).