Syn.: Arrhenatherum montanum (Dumort.) Potztal, Arrhenatherum sedenense (Clarion ex DC.) Breistr., Avena montana Vill., nom. illeg., Avena montana subsp. sedenensis (DC.) Asch. et Graebn., Avena montana var. sedenensis (Clar. ex Lam et DC.) Asch. et Graebn., Avena montana var. teretifolia Willk., Avena planifolia St.-Lag., Avena sedenensis DC., Avenastrum montanum (Dumort.) Vierh., Avenula montana (Vill.) Dumort., Helictotrichon montanum (Dumort.) Henrard, Helictotrichon romeroizarcoi Holub, Heuffelia montana (Dumort.) Fourr.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Helictotrichon sedenense
Rozšíření: Roste v jihozápadních Alpách (na francouzské i italské straně), v Pyrenejích (na francouzské i španělské straně), v pohoří Sierra Nevada na jihu Španělska a v Maroku. Kromě diploidního nominátního poddruhu se v Pyrenejích vyskytuje ještě tetraploidní subsp. gervaisii.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy a pastviny, obvykle na vápenci. Lokality leží v nadmořské výšce 900–2000 m.
Helictotrichon sedenense
Popis: Vytrvalá, volně trsnatá tráva vysoká 20–95 cm, tvoří intravaginální i extravaginální výhony, které mohou mít podobu plazivých výběžků až 3 cm dlouhých; stébla jsou přímá. Listy jsou střídavé, čárkovité, 2–40 a 1–5(–7) mm široké, ploché nebo nadvinuté, měkké, lysé nebo u báze brvité; jazýček je asi 0,5 mm dlouhý. Květenství je lata 5–14 cm dlouhá, s 10–40 klásky; klásky jsou 0,7–1,5 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné; plevy jsou kopinaté, dolní je 0,6–1 cm dlouhá, horní 0,8–1,2 cm dlouhá, pluchy jsou 0,8–1 cm dlouhé, osina je kolénkovitá, 1,2–2 cm dlouhá, vyrůstá z poloviny délky hřbetu pluchy. Obilky jsou nahé.
Helictotrichon sedenense
Helictotrichon sedenenseHelictotrichon sedenense
Helictotrichon sedenense
Helictotrichon sedenense
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Fuente Dé, pod hřebenem Horcados Rojos).