Syn.: Gymnolomia longifolia B. L. Rob. et Greenm., Viguiera longifolia (B. L. Rob. et Greenm.) S. F. Blake
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Heliomeris longifolia
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA (od západu Texasu a státu New Mexico po Arizonu a jih Nevady) a v severním Mexiku (Chihuahua, Coahuila, Durango, Sonora). V areálu se rozlišují dvě variety.
Ekologie: Roste v pouštních křovinách, polopouštních travních porostech, ve formaci chaparral, ve světlých lesích s převahou borovice a jalovce, na okrajích borových lesů; v nadmořské výšce 600–2700 m. Kvete v červnu až říjnu.
Heliomeris longifolia
Popis: Jednoletá bylina dorůstající výšky až 90 cm. Lodyhy jsou přímé, chlupaté, často červeně naběhlé, listy obvykle vstřícné, někdy střídavé, čepele čárkovitě kopinaté až čárkovité, 10–160 mm dlouhé a 1,5–8(–12) mm široké, řídce chlupaté, na rubu často žláznatě tečkované. Úborů je 6–25, na stopkách 0,2–0,5(–2) cm dlouhých, zákrovy mají průměr 6–14 mm, zákrovní listeny jsou 3–6 mm dlouhé. Jazykovitých květů v úboru je většinou 12, ligula je eliptická, žlutá, 5–17 mm dlouhá, trubkovitých květů je více než 50, s korunou 2,5–4 mm dlouhou, tmavě žlutou. Plody jsou nažky, 1,8–2 mm dlouhé.
Heliomeris longifolia
Heliomeris longifolia
Heliomeris longifolia
Heliomeris longifolia
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Bryce Canyon).