Syn.: Heliophila maritima Eckl. et Zeyh., Heliophila natalensis O. E. Schulz, Heliophila rudolfi Schinz, Heliophila woodii Conr.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Heliophila subulata
Rozšíření: Areál se rozkládá v jižní části Jihoafrické republiky v provinciích Western a Eastern Cape, omezeně přesahuje i do provincie KwaZulu-Natal.
Ekologie: Provází řídkou křovinatou vegetaci na písčitých půdách v oblastech se zimními srážkami, vystupuje až do nadmořské výšky 1700 m.
Heliophila subulata
Popis: Jednoletá bylina nebo vytrvalý keřík, vysoký 10–50 cm; stonky jsou přímé nebo poléhavé, hustě jemně papilnaté, někdy nazpět drsné. Listy jsou střídavé, poněkud dužnaté, čárkovité až kopinaté, 1–7 cm dlouhé a 0,5–3 mm široké, celokrajné, lysé nebo na rubu někdy kratičce pýřité. Květy tvoří řídký hrozen, jsou 4četné, stopkaté; kališní lístky jsou podlouhlé, 4,5–6 mm dlouhé, 2 vnější nesou na vrcholu drobný růžek, 2 vnitřní jsou kápovité; korunní lístky jsou nehetnaté, eliptické nebo obvejčité, 6–9,5 mm dlouhé a 2,8–5 mm široké, mohou být modré nebo purpurové, někdy i růžové; tyčinek je 6, čtyřmocné; semeník je čárkovitý. Plod je přímá čárkovitá šešule 2–6 cm dlouhá a 1,5–2,3 mm široká.
Poznámka: V areálu je druh dosti proměnlivý, populace se mohou lišit v odění, tvaru a barvě korunních lístků, přítomnosti nebo absenci drobných listenů apod. Pozoruhodná proměnlivost se týká vytrvalosti – v západní části areálu jsou rostliny vytrvalé, zatímco na východě, zejména v pobřežních oblastech, jsou populace tohoto druhu tvořeny jednoletkami.
Heliophila subulata
Heliophila subulata
Heliophila subulata
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Prince Albert, směrem na Swartberg Pass).