Syn.: Heliotropium corymbosum Ruiz et Pav., Heliotropium peruvianum L.
Česká jména: otočník vaniliový (Presl 1846)
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Heliotropium arborescens
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se v Peru, zasahuje zřejmě i do západní Bolívie. Kromě nominátní variety se v areálu rozlišuje ještě varieta Heliotropium arborescens var. grisellum, která se vyznačuje listy výrazně šedozeleně oděnými. Populace tohoto druhu v Ekvádoru a Kolumbii mohou být nepůvodní – pěstuje se totiž jako okrasný keř v řadě subtropických a tropických oblastí světa, může i zplaňovat. Objevuje se rovněž ve Střední Americe, v Makaronésii a jihozápadní Evropě, v jihovýchodní Austrálii i na Novém Zélandu.
Ekologie: Ve své domovině roste v podhorských a horských lesích, v křovinaté vegetaci na horských svazích, stoupá až do vegetační formace yungas, a to v pásmu zhruba od 500 až do 3000 m n. m.
Heliotropium arborescens
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 200 cm, bohatě větvený. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté nebo skoro přisedlé, eliptické až vejčité, 4–8 cm dlouhé, na bázi na řapík sbíhavé nebo klínovité, na vrcholu špičaté, svraskalé, chlupaté nebo olysalé. Květenství je terminální, chocholičnaté, dosahuje 3–10 cm v průměru, je složeno s vijanů, květy jsou příjemně vonné; kališní cípy jsou čárkovité až úzce kopinaté, 3–3,5 mm dlouhé, koruna je nálevkovitá, 5četná, světle modrá až levandulově modrá, dosahuje průměru 4–5 mm, trubka je zhruba 2krát delší než kalich, cípy jsou na vrcholu zaokrouhlené. Plody jsou tvrdky.
Využití: Dekorativní a mile po vanilce vonící dřevina, pěstuje se v mnoha kultivarech v zahradách a parcích subtropického i tropického pásma. Ve střední Evropě se používá k osázení truhlíků a květinových mís, ale pěstují se též starší rostliny s kmínkem. Nezbytná je ochrana před mrazem.
Heliotropium arborescens
Heliotropium arborescens
Heliotropium arborescens
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga, na okraji obce Taborno).