Syn.: Euploca ovalifolia (Forssk.) Diane et Hilger, Heliotropium apiculatum E. Mey. ex DC., Heliotropium brocchianum Vis., Heliotropium coromandelianum J. Koenig ex Retz., Heliotropium gracile R. Br., Heliotropium kunzii Lehm., Heliotropium niloticum DC., Heliotropium obovatum D. Don, Heliotropium pachyphyllum Craven, Heliotropium polystachyum Poir., Heliotropium sienites DC., Heliotropium syenites Spreng., Heliotropium tomentosum Poir., Heliotropium villosum Sieber. ex DC.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Heliotropium ovalifolium
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v tropech Starého světa a v Austrálii. Vyskytuje se v Africe především v územích navazujících na jihu na Saharu, zasahuje na severovýchod až do Egypta. Na východě provází savany, v jižní Africe je široce rozšířen na jih od Namibie. Také se vyskytuje na Madagaskaru. V Asii roste na Arabském poloostrově, v Pákistánu a severozápadní Indii. Udává se i z jihovýchodní Asie. Velmi hojný je v severní polovině Austrálie.
Ekologie: Roste na polopouštních až pouštních stanovištích podél pobřeží i ve vnitrozemí, dobře snáší zasolení.
Heliotropium ovalifolium
Popis: Jednoletá bylina s lodyhami větvenými, až 40 cm vysokými. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–1 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až obvejčitá, 1–2,5 cm dlouhá a 0,4–1,3 cm široká, na obou stranách přitiskle chlupatá, na vrcholu hrotitá. Květenství je obvykle dvojvijan 2–13 cm dlouhý, 5četné květy jsou dvouřadě uspořádané; listeny chybějí; kalich je vytrvalý, asi 2 mm dlouhý, s nestejnými cípy, s tuhými brvami; koruna je asi 3 mm dlouhá, bílá, s válcovitou trubkou a vejčitými, na vnější straně chlupatými, zašpičatělými cípy; tyčinek je 5, přirostlých ke koruně; čnělka je nezřetelná. Plody jsou 4 vejcovité tvrdky asi 1,5 mm dlouhé, přitiskle chlupaté.
Heliotropium ovalifolium
Heliotropium ovalifolium
Heliotropium ovalifolium
Heliotropium ovalifolium
Fotografováno ve dnech 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).