Syn.: Helleborus grandiflorus Salisb.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Helleborus niger

Rozšíření: Hory jižní a jihu střední Evropy – Východní Alpy, Apeniny, Dinaridy. U nás se tento druh často pěstuje v zahradách a parcích, místy i zplaňuje (např. Litoměřicko, Českomoravská vrchovina, Jeseníky).

Ekologie: Roste na skalnatých svazích a křovinatých stráních, v lesích a lesních lemech, na vápenci, až do nadmořské výšky kolem 1900 m.

Helleborus niger

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, 15–30 cm vysoká, lodyha přímá, listy lysé, kožovité, přízemní řapíkaté, členěné, úkrojky obkopinaté, v horní polovině oddáleně zubaté, lodyžní listy celistvé, vejčité, světlejší. Květy na lodyze po 1–2(–3), otevřené, bílé až narůžovělé, na bázi nažloutlé, 5–8 cm v průměru, kvete od ledna do března. Plodem je měchýřek.

Ohrožení a ochrana: Čemeřice černá je chráněným druhem v Rakousku a Německu.

Poznámka: Rostlina je silně jedovatá, v minulosti se používala v tradiční medicíně, z drceného kořene se vyráběl i šňupací prášek. V zahradách se často objevují kultivary s většími květy, odlišná bývá i jejich doba květu (některé kvetou už koncem podzimu).

Helleborus nigerHelleborus niger
Helleborus nigerHelleborus niger
Helleborus niger

Fotografováno od 13. 1. do 22. 5. 2004 (Ladislav Hoskovec: Česko, Brno a Rakousko, okolí Mixnitz) a v květnu 2009 (Filip Holáň: Rakousko, pod vrcholem Hochkar).