Syn.: Helvella albida Schaeff., Helvella albida Schaeff. var. albida, Helvella elastica f. guepinioides (Berk. et Cooke) Boud., Helvella fuliginosa Dicks., Helvella guepinioides Berk. et Cooke, Helvella klotzschiana Corda, Helvella pulla Holmsk., Leptopodia elastica (Bull.) Boud., Leptopodia elastica var. guepinoides (Berk. et Cooke) Boud., Leptopodia klotzschiana (Corda) Boud., Leptopodia pulla (Holmsk.) Boud., Patella albida (Schaeff.) Seaver, Peziza hispida Huds., Peziza hirsuta Holmsk., Peziza hemisphaerica Schumach., Tubipeda elastica (Bull.) Falck
Čeleď: Helvellaceae Fr. – chřapáčovité
Helvella elastica
Rozšíření: V Evropě a Severní Americe.
Ekologie: Roste v červnu až listopadu nepříliš hojně na vlhčích místech v listnatých i jehličnatých lesích, na nevápenatých půdách, především podél cest v trávě. Objevuje se nejčastěji ve skupinách.
Helvella elastica
Popis: Klobouk má průměr 1–4 cm, je rozdělený na 2–3 laloky, vypouklé až složené protilehlými stranami k sobě, na okraji podvinuté až částečně svinuté, může mít i tvar sedlovitě prohnutý s podvinutými okraji, někdy je částečně srostlý s třeněm. Povrch je hladký, má světle okrovou, šedožlutou nebo šedohnědou barvu, někdy s fialovým nádechem. Spodní strana je bělavá až smetanová. Štíhlý pružný třeň je vysoký 1,5–10 cm, 0,3–1 cm tlustý, dutý, válcovitý, směrem k bázi se mírně rozšiřuje, často je bočně smáčklý a prohnutý, má bělavou až krémovou barvu. Celá plodnice je vysoká až 11 cm. Dužnina je v klobouku křehká, ve třeni houževnatá, bez vůně. Výtrusy jsou elipsoidní, 19,5–22,5 × 11,5–13,5 µm velké.
Helvella elastica
Záměny: Menší chřapáč sedlový (Helvella ephippium) je výrazně sedlovitě prohnutý, má brvitý třeň. Chřapáč tlustovýtrusý (Helvella latispora) s méně sevřenými klobouky se liší především mikroskopicky. Oba jsou také jedlé.
Využití: Je jedlý, ale plodnice jsou drobné a výskyt není hojný, je vhodnější nechat tuto houbu na ozdobu lesa.
Helvella elastica
Helvella elastica
Fotografováno ve dnech 12. a 14. 6. 2010 (okolí Roztok).