Čeleď: Hemimeridaceae Doweld, Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Hemimeris sabulosa
Rozšíření: Roste pouze v Jihoafrické republice v provinci Western Cape. Všech 5 druhů tohoto rodu je vázáno na jihozápadní cíp Afriky.
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci písčitých plání podél pobřeží, nejčastěji na polozazemněných dunách. Provází území se zimními dešti a letním srážkovým propadem, vystupuje do nadmořské výšky kolem 300 m. Opylování zajišťují specifické druhy blanokřídlého hmyzu, které navštěvují květy a sbírají ze zvláštních žlázek v ostruhách olejovité výměšky.
Hemimeris sabulosa
Popis: Jednoletá bylina vysoká 3–50 cm; často s obloukovitými postranními větvemi. Dolní listy jsou vstřícné, nejvyšší mohou být střídavé, jsou krátce řapíkaté, alespoň některé v obrysu úzce kopinaté a peřenoklané až peřenosečné, nejspodnější listy někdy vejčité a zubaté. Květenství je latovité, ale větvičky posledního řádu nesou vidlany. Květy jsou stopkaté, 9-12 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, hluboce rozeklaný, s 5 kopinatými, spíše nestejnými cípy; koruna je pyskatá, zářivě žlutá, na horním pysku s červeným skvrnkami, horní pysk je dvoulaločný, menší než dolní, dolní je rovněž dvoulaločný, na spodním okraji vykrojený, v širokém otevřeném ústí korunní trubky jsou příčné valy, pod nimiž jsou umístěny tyčinky, na bázi korunní trubky jsou 2 široce vakovité ostruhy 1-2 mm dlouhé; tyčinky jsou 2, ostře ohnuté; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty. Plodem je dvoupouzdrá, vejcovitá až kulovitá tobolka s mnoha semeny.
Hemimeris sabulosa
Hemimeris sabulosa
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).