Syn.: Planera davidii Hance, Hemiptelea davidiana Priemer, Zelkova davidiana (Priemer) Bean, Zelkova davidii (Hance) Hemsley
Čeleď: Ulmaceae Mirbel – jilmovité
Hemiptelea davidii
Rozšíření: Korea, severní a střední Čína, konkrétně v provinciích An-chuej (Anhui), Kan-su (Gansu), Kuang-si (Guangxi), Che-pej (Hebei), Chej-lung-ťiang (Heilongjiang), Che-nan (Henan), Chu-pej (Hubei), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Ťiang-si (Jiangxi), Ťi-lin (Jilin), Liao-ning (Liaoning), Vnitřní Mongolsko (Nei Mongol), Ning-sia (Ningxia), Šen-si (Shanxi), Šan-si (Shaanxi), Šan-tung (Shandong), Če-ťiang (Zhejiang).
Ekologie: Křovinaté porosty a řídké lesy, druhotné křoviny, rumiště.
Popis: Větší opadavý keř či strom dorůstající v dobrých podmínkách výšky i přes 10 m. Hustě větvený, vedlejší větve vytvářejí nepříjemné koltce. Borka šedá či šedohnědá.
Listy jsou oválné, dlouhé kolem 5 cm, výrazně tupě zubaté. Žilky dosahují k okraji listu, končí na vrcholu zubu. Květy se rozvíjejí spolu s listy v dubnu. Jsou jednotlivé či ve svazcích po 2–4. Jsou oboupohlavné 4–5četné, žlutozelené plody jsou symetrické s křídlovitým lemem pouze na jedné straně. Zrají na podzim.
Využití: V Číně se používá na nepropustné živé ploty a ohrazení pastvin. Tvrdé dřevo se v Číně tradičně používalo na kuchyňské náčiní, lýko na pletení provazů a pytloviny. Semena poskytují olej. Mladé listy se přidávají jako zelenina do rýže, ze sušených listů je možné připravit čaj.
Vzácně se pěstuje jako zajímavost. U nás se jedná o odolnou, nenáročnou dřevinu, v zimě nenamrzá.
Poznámka: Monotypický rod. Čínské jménu druhu je 刺榆 ci yu.
Hemiptelea davidiiHemiptelea davidii
Hemiptelea davidii
Fotografováno dne 30. 9. 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).