Syn.: Arcyria clavata (Pers.) Massee, Hemiarcyria clavata (Pers.) Rostaf., Hyporhamma clavatum (Pers.) Ladó, Trichia clavata Pers., Trichia clavata Pers. var. clavata
Taxonomické zařazení (podle Index Fungorum): Protozoa – prvoci, Amoebozoa – měňavkovci, Myxogastria, Incertae sedis, Trichiida
Čeleď: Trichiaceae Chevall – vlasatkovité
Hemitrichia clavata
Rozšíření a ekologie: Roste saprofytně na trouchnivějícím, dlouhodobě mokrém dřevu listnáčů i jehličnanů, převážně v chladném období.
Popis: Plodničky (sporokarpy) jsou jasně žluté až žlutookrové, kulovité až elipsoidní na stopkách, v dospělosti hnědých. Mají výšku do 5 mm včetně stopky. V mládí jsou uzavřené ve žlutě zbarvené, hladké bláně (peridium). Po dozrání blána praská a odkrývá žlutě zbarvenou vatovitou hmotu složenou z vláken (kapilicium) a spor. Z blány zůstává na stopce drobný kalíšek nebo útržky. Kapilicium je závitovitě stočené jako kroucená nit. Výtrusy jsou nažloutlé až okrové, kulovité, 7–9 μm velké, pokryté jemnými bradavičkami. Plasmodium je vodnatě bílé.
Záměny: Existuje několik hlenek s podobnou morfologií plodnic. Pro určení tohoto druhu je rozhodující spirálovitý tvar kapilicia a postupný přechod stopky do peridiálního povlaku. Stopka není výrazně oddělena od vlastní plodnice.
Hemitrichia clavataHemitrichia clavata
Hemitrichia clavata
Fotografovali Věra a Bedřich Svobodovi, ve dnech 3. a 10. 2. 2008 (okolí Roztok).