Syn.: Malabaila abyssinica Boiss.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Heracleum abyssinicum
Rozšíření: Centrum rozšíření je v horách východní Afriky v Etiopii, Keni, Ugandě, Tanzánii, zasahuje i do pohraničních oblastí Konga a Malawi.
Ekologie: Roste na otevřených travnatých místech na křovinatých svazích, také na březích vodních toků. Lokality leží v nadmořských výškách 1800–3750 m.
Heracleum abyssinicum
Popis: Vytrvalá nebo dvouletá bylina; lodyha je přímá, až 1 vysoká, v horní části větvená, hustě krátce chlupatá. Listy jsou střídavé, až 30 cm dlouhé a 7 cm široké, jednoduše zpeřené, s 3–7 páry jařem, střední a horní lodyžní listy se postupně zmenšují až do podoby pochev s velmi malou čepelí; lístky jsou vejčité, na okraji zubaté. Složených okolíků je několik; listeny obalu jsou obvykle přítomny, drobné, čárkovité; paprsků okolíku je až 18, rýhovaných, žláznatých; listenů obalíčku je 4–9; v okolíku je až 35 květů; kališní zuby jsou velmi drobné, vytrvalé; koruna je bílá, u vnějších květů poněkud paprskující a někdy mělce vykrojená. Dvounažky jsou silně zploštělé, v obrysu obvejčité až eliptické, 7–12 mm dlouhé a 5–8 mm široké, jemně chlupaté, s 3 jemnými tmavšími žebry, na okraji křídlaté.
Heracleum abyssinicum
Heracleum abyssinicum
Heracleum abyssinicum
Heracleum abyssinicum
Heracleum abyssinicum
Fotografováno dne 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef: Lay Amba a Tadios Amba).