Syn.: Hydnum clathroides Pall., Dryodon clathroides (Pall.) P. Karst., Hydnum corallroides var. clathroides (Pall.) Pers., Merisma clathroides (Pall.) Spreng. – korálovec bílý
Čeleď: Hericiaceae Donk – korálovcovité
Hericium clathroides
Rozšíření: Výskyt druhu Hericium clathroides je zaznamenán v Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu.
Ekologie: Vyrůstá v červenci až listopadu v listnatých a smíšených lesích, především v bučinách ve vyšších polohách, na mrtvých kmenech a silných větvích listnatých stromů, výjimečně i na jehličnanech, někdy napadá i živé stromy. Upřednostňuje buky. Často roste ve skupinách.
Hericium clathroides
Popis: Plodnice má průměr 10–40 cm, v obrysu je nepravidelně okrouhlá. Z krátkého třeně, tlustého 1–4 cm, vyrůstá množství visících dělících se větviček, plodnice stavbou připomíná korály. Postranní větvičky jsou pokryté měkkými šídlovitými ostny, směřujícími dolů, které jsou až 1 cm dlouhé a 1,5–3 mm tlusté, pokryté hymeniem. Plodnice mají v mládí bílou barvu, později jsou krémové až žlutookrové, při zasychání se barva mění až na červenohnědou. Dužnina je pevná, bílá, vůně i chuť jemná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, hladké, elipsoidní, 4-5 × 3-4 µm velké, s olejovou kapkou.
Záměny: Podobný korálovec jedlový (Hericium alpestre) má holé větévky na koncích se svazečky ostnů. Roste ve vyšších polohách především na jedlích, objevuje se i na smrcích.
Využití: Je jedlý. Způsobuje bílou hnilobu bukového dřeva.
Hericium clathroides
Hericium clathroides
Fotografováno dne 14. 11. 2009 (na Křivoklátsku u Týřova).