HERMANNIA DECIPIENS E. Mey. ex Harv.

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Hermannia decipiens

Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape, zejména v kotlinách na úpatí pohoří Swartberg a Bavianskloof Mts.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou sukulentní křoviny v území s relativně úživnějšími substráty a nízkým úhrnem srážek. Vyskytuje se v nadmořských výškách 150–1350 m.

Hermannia decipiens

Popis: Prutnatě větvený keřík, dorůstá výšky 0,3–1,3 m; mladé větvičky bývají sametově chlupaté. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, eliptické až klínovité, až 1,5 cm dlouhé, na obou stranách šedavě hvězdovitě plstnaté, v horní polovině někdy oddáleně zubaté; palisty jsou šídlovité. Květenství je latovité, postranní větve jsou obvykle dvoukvěté; květy jsou 5četné; kalich je srostlý, zvonkovitý, hvězdovitě chlupatý, kališní cípy jsou trojúhelníkovité; korunní lístky jsou téměř dvojnásobně delší než kalich, sytě žluté až žlutooranžové, v poupěti i za plného květu spirálovitě stočené; tyčinek je 5, nitky jsou obkopinaté; gyneceum vzniká srůstem 5 plodolistů, semeník je svrchní, obvejcovitý. Plody jsou 5pouzdré tobolky.

Poznámka: Někteří badatelé tento druh spojují s dalším jihoafrickým zástupcem rodu, Hermannia involucrata; ten by se měl odlišovat především výrazně kratšími korunními lístky.

Hermannia decipiens
Hermannia decipiens
Hermannia decipiens
Hermannia decipiens

Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Avontuur).