Syn.: Hermannia angularis Eckl. et Zeyh.
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité; Sterculiaceae Vent – lejnicovité
Hermannia hyssopifolia
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, vyskytuje se v jihoafrických provinciích Western a Eastern Cape, od Kapského poloostrova až po Grahamstown.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci formace fynbos na žulových nebo jílovitých podkladech. Lokality leží v polohách od hladiny moře až do výšky 700 m, v územích, kde převažují zimní srážky a objevuje se výrazný letní přísušek.
Hermannia hyssopifolia
Popis: Většinou nižší, bohatě větvený keřík, může dorůst výšky 0,3–1,2(–2) m; mladé větvičky bývají červenofialové a plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé, kopisťovité, 1–2 cm dlouhé, světle šedozelené, v horní polovině zubaté; palisty jsou přítomny. Květy tvoří bohatší květenství, jsou 5četné; kalich je srostlý, nafouklý, baňkovitý, 7–10 mm dlouhý, drsně chlupatý, v ústí zúžený; korunní lístky jsou spirálovitě stočené, citrónově žluté, s červenými skvrnkami na bázi, jen o málo vyčnívají z kalicha; tyčinek je 5, nitky jsou na bázi kratičce srostlé; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou 5pouzdré, téměř kulovité tobolky, s 5 rýžkami.
Poznámka: Do početného rodu Hermannia se řadí asi 180 druhů; jméno dostal po německém předlinéjském botanikovi Paulu Hermannovi (1646–1695), který působil na univerzitě v Leydenu a patřil k prvním badatelům v jižní Africe. Rod dnes patří mezi velmi komplikované skupiny jihoafrické flóry, protože právě na tuto oblast je vázáno asi 150 z nich. Jen menší počet zástupců tohoto rodu najdeme jinde – v Africe dále na sever jich roste asi 25, z nich jeden, Hermannia modesta, až do Egypta a na Arabský poloostrov. Rod je ale znám také z Austrálie, kde se vyskytuje zřejmě jeden druh, a dokonce z Mexika a USA, kde rostou 3 druhy.
Hermannia hyssopifoliaHermannia hyssopifolia
Hermannia hyssopifolia
Hermannia hyssopifolia
Hermannia hyssopifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 16. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof; Garden Route National Park, Wilderness; Table Mountain National Park, Circular Drive).