Syn.: Biasolettia nymphaeifolia C. Presl, Hernandia peltata Meisn., Hernandia vitiensis Seem. ex Pax
Česká jména: stukač (Presl 1846)
Čeleď: Hernandiaceae Blume
Hernandia nymphaeifolia
Rozšíření: Poměrně velký areál zabírá některé ostrovy v Indickém oceánu (Komory, Madagaskar, Seychely, Sri Lanka). Dále roste v jihovýchodní Asii od Malajsie po jižní Čínu, v Indonésii, na Filipínách, na Tchaj-wanu, Nové Guinei, v severní Austrálii a na řadě ostrovů v Oceánii (od Mikronésie až po Fidži a Francouzskou Polynésii).
Ekologie: Vlhké tropické lesy v nižších nadmořských výškách. Na lehkých písčitých půdách, často na náplavech, v dosahu mokřadní vegetace.
Hernandia nymphaeifolia
Popis: Mohutný strom dorůstající výšky 10–20 m; kmen má hladkou borku. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, vejčité, 20–40 cm dlouhé a 15–30 cm široké, štítovité, s řapíkem vetknutým do spodní strany čepele asi v 1/6 délky, poměrně tenké, zelené, celokrajné, v bazální části zaokrouhlené, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, mají dlanitou žilnatinu tvořenou 5–9 žilkami; řapík je 6–20 cm dlouhý. Květy tvoří latu; pod trojicí květů je vždy na stopce čtyřčetný přeslen zelených, 2–6 mm dlouhých listenů; z trojice květů jsou postranní samčí a centrální samičí; samčí květy jsou trojčetné, mají 2 kruhy krémově žlutavých okvětních lístků a 3 tyčinky; samičí květy jsou čtyřčetné, okvětí tvoří 8 lístků uspořádaných ve 2 kruzích, gyneceum tvoří jediný plodolist se svrchním semeníkem. Plod připomíná peckovici, je 3–4 cm velký, na povrchu s průsvitným bělavým nebo červenavým, na vrcholu neuzavřeným voskovitým obalem.
Poznámka: Druh byl popsán českým botanikem Karlem Bořivojem Preslem, který zpracoval materiál shromážděný přírodovědcem a cestovatelem Tadeášem Haenkem, rodákem z Chřibské.
Hernandia nymphaeifolia
Hernandia nymphaeifolia
Hernandia nymphaeifolia
Hernandia nymphaeifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. a 13. 9. 2011 (Seychely, ostrov La Digue, Vev Reserve; ostrov Praslin, Anse Volbert) a dne 26. 1. 2018 (Palau, Rock Islands, ostrov Ngeruktabel).