Syn.: Aster glaucodes S. F. Blake, Aster glaucodes var. formosus (Greene) Kittell, Aster glaucus (Nutt.) Torr. et A. Gray, Aster glaucus var. formosus (Greene) A. Nelson, Eucephalus formosus Greene, Eucephalus glaucus Nutt., Eurybia glauca (Nutt.) G. L. Nesom
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Herrickia glauca
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě USA ve státech v oblasti Four Corners a na sever až po Montanu (západní a střední Colorado, Idaho – Bear Lake, Montana, Wyoming, New Mexico – Rio Arriba, Arizona – Coconino, Utah).
Ekologie: Roste na písčitých stanovištích a suťových svazích, na okrajích lesů. Kvete v červenci až říjnu.
Herrickia glauca
Popis: Vytrvalá bylina rostoucí z oddenků, dorůstá výšky 20–70 cm, tvoří trsy, někdy až velké kolonie. Lodyhy jsou přímé, většinou nevětvené, lysé nebo někdy žláznaté; lodyhy i listy mají šedomodrý odstín. Listy jsou střídavé, přisedlé, čepele podlouhlé, eliptické až kopinaté, 4–12 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, na bázi víceméně objímavé, někdy klínovité, na vrcholu tupé až špičaté, celokrajné, někdy velmi drobně pilovité, u vrcholu podvinuté, hlavní žilka je výrazná; na spodní části lodyhy jsou listy menší. Úbory jsou uspořádané většinou ve volném chocholičnatém nebo latnatém květenství, stopky jsou lysé nebo někdy drsné. Zákrovy jsou zvonkovité, o průměru 6–9 mm, zákrovní listeny přitisklé, purpurově naběhlé, ve 4–5 řadách, vnější jsou vejčité nebo podlouhlé, často kýlnaté, s vrcholy tupými nebo špičatými, vnitřní jsou až kopinaté a na vrcholu špičaté. Jazykovitých květů v úboru je 10–15, ligula světle levandulová, 8–18 mm dlouhá, terčových květů je 12–32, jsou trubkovité, asi 7 mm dlouhé, při rozkvětu žluté, postupně mění barvu na červeně purpurovou. Plody jsou nažky asi 5 mm dlouhé, žebrované, s chmýrem.
Poznámka: V areálu se rozlišují dvě variety; kromě nominátní ještě Herrickia glauca var. pulchra, která má lodyhy žláznaté a vyskytuje se na malém území severní Arizony a jižního Utahu.
Herrickia glauca
Herrickia glauca
Herrickia glauca
Herrickia glauca
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Bryce Canyon).