Syn.: Geissorhiza abyssinica var. parvula Klatt, Geissorhiza alpina Hook. f., Hesperantha alpina (Hook. f.) Pax, Hesperantha kilimanjarica Rendle, Hesperantha uniflora Hochst. ex A. Rich., Hesperantha volkensii Harms, Ixia hochstetteriana A. Rich., Ixia petitiana A. Rich.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Hesperantha petitiana
Rozšíření: Areál se táhne horskými oblastmi východní Afriky od severní Etiopie po Zimbabwe, izolovaný ostrůvek lokalit leží i v Kamerunu. Některými autory uváděný výskyt v Ghaně je nejistý.
Ekologie: Roste v krátkostébelných trávnících, často na světlinách lesních nebo křovinatých porostů, ale i na hranách skal a ve skalních štěrbinách. Lokality leží v nadmořské výšce (1800–)2300–4100 m.
Hesperantha petitiana
Popis: Drobná vytrvalá bylina vysoká 8–30(–45) cm; hlízka je kulovitá, o průměru 7–12 mm, v tmavohnědém, často dřevnatějícím obalu. Listy jsou 3–4, čárkovité, 3–4 mm široké, dosahují do poloviny až 2/3 délky lodyhy, na okrajích jsou ztloustlé; nejvyšší list se nachází asi v polovině délky stonku a je zpravidla redukovaný na pochvu. Květenství je hrozen 2–6(–9) velkých květů, někdy jsou květy jednotlivé; listeny jsou (9–)12–15 mm dlouhé; okvětí je 6četné, pravidelné, růžové, nafialovělé nebo bílé, tvoří jej 6–9 mm dlouhá přímá válcovitá trubka a vejčité až eliptické, (9–)12–18 mm dlouhé a 5–7 mm široké cípy, na vnější straně většinou tmavší než na líci; nitky tyčinek jsou 3–4 mm dlouhé, prašníky jsou často mnohem delší než nitky; čnělka je rozeklána do 3 ramen asi 6 mm dlouhých, po celé délce s bliznovými papilami. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité, 1–1,5 cm dlouhé tobolky.
Poznámka: Do rodu Hesperantha se řadí asi 65 druhů ze subsaharské Afriky, většina z nich je vázána na Jihoafrickou republiku, a to zejména na Dračí hory (např. Hesperantha scopulosa) a Kapsko. Pouze tři z nich zasahují do tropických částí kontinentu, ale vyskytují se převážně ve vysokohořích.
Hesperantha petitianaHesperantha petitiana
Fotografováno dne 30. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park: Imet Gogo).