Syn.: Yucca californica Groenl., Yucca whipplei Torr.
Čeleď: Agavaceae Endl. – agavovité; Asparagaceae Juss. – chřestovité
Hesperoyucca whipplei
Rozšíření: Druh Madreanské oblasti Severní Ameriky, vyskytuje se jen v jižní Kalifornii s nevýrazným přesahem do severozápadní Arizony a v mexickém státě Baja California.
Ekologie: Roste v polopouštních a pouštních oblastech, také v keřové formaci chaparral, v pásmu od 300 až do 2500 m n. m. Kvete v jarních měsících.
Hesperoyucca whipplei
Popis: Monokarpická nebo i polykarpická rostlina. Listy jsou nahloučeny v kompaktních přízemních růžicích, které jsou jednotlivé nebo vyrůstají i ve skupinách, listy jsou mečovité, 20–90(–125) cm dlouhé a jen 0,7–2(–2,5) cm široké, tuhé, na okraji jemně zubaté, na vrcholu špičaté, modrozelené. Stvol je přímý, 0,9–3 m vysoký, porostlý dolů svěšenými listeny, květenství je terminální, latnaté, 25–280 cm dlouhé a 15–70 cm široké, květy jsou zvonkovité, nicí, 6četné, 3,2–4,5(–6) cm dlouhé, bílé nebo i narůžovělé. Plodem je vzpřímená obvejcovitá tobolka. Druh je značně variabilní, rozlišuje se několik infraspecifických taxonů na úrovni variet i poddruhů, jejichž taxonomická hodnota je nejistá.
Poznámka: Severoamerický rod Hesperoyucca zahrnuje zřejmě jen tři druhy a byl vyčleněn z šířeji pojímaného rodu Yucca, ke kterému ostatně bývá některými koncepcemi řazen dodnes. Jeho odlišnost od juk však potvrdily i analýzy DNA.
Hesperoyucca whipplei
Hesperoyucca whippleiHesperoyucca whipplei
Hesperoyucca whippleiHesperoyucca whipplei
Hesperoyucca whipplei
Fotografovala Pavlína Zahradníková, dne 27. 5. 2012 (USA, jižní Kalifornie, San Bernardino County).