HETEROCENTRON ELEGANS (Schltdl.) Kuntze

Syn.: Heeria elegans Schltdl., Heeria procumbens Naudin, Heterocentron sessile Gleason, Heterocentron sessilis Gleason, Hypostate elegans (Schltdl.) Hoffmanns., Monochaetum guatemalense Standl. et Steyerm., Rhexia elegans Schltdl., Schizocentron elegans (Schltdl.) Meisn.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité

Heterocentron elegans

Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe, v oblasti táhnoucí se od středomexických států Hidalgo, Puebla a Veracruz přes Guatemalu a Salvador až do Hondurasu. Bývá vysazován jako okrasná rostlina v zahradách a parcích, odkud může zplaňovat, sekundární výskyt je uváděn z Kolumbie, ale také z Nového Zélandu.

Ekologie: Roste ve stálezelených i poloopadavých lesích a lesních lemech, rovněž na stanovištích narušovaných lidskou činností, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 1700 m, v sekundárním areálu se objevuje i v nižších polohách.

Heterocentron elegans

Popis: Nízký keřík s větvemi poléhavými, v uzlinách kořenujícími, až 200 cm dlouhými, chlupatými. Listy jsou vejčité, 7–20(–40) mm dlouhé a 5–14(–20) mm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné nebo vroubkované, na vrcholu špičaté, se 3 žilkami, po obou stranách řídce štětinatě chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě na stopkách 8–16 mm dlouhých, jsou 4četné; češule je 3,5–5 mm dlouhá, hustě pokrytá odstálými žláznatými chlupy až 2 mm dlouhými; kališní cípy jsou kopinaté až vejčité, 5–7 mm dlouhé, lysé, po okraji brvité, korunní lístky jsou vejčité až obvejčité, 10–13 mm dlouhé, červené až nachové, po okraji brvité; tyčinek je 8 a jsou výrazně dimorfní. Plodem je tobolka.

Poznámka: K rodu Heterocentron je v současnosti řazeno 14 druhů (POWO 2022), všechny pocházejí ze Střední a severu Jižní Ameriky.

Heterocentron elegans
Heterocentron elegans
Heterocentron elegans
Heterocentron elegans

Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Coromandel Peninsula).