Syn.: Heeria axillaris (Naudin) Cogn., Heeria macrostachya (Naudin) Triana, Heeria rosea (Braun et Bouché) Triana, Heeria subtriplinervia (Link et Otto) Triana, Heterocentron axillare Naudin, Heterocentron hondurense Gleason, Heterocentron macrostachyum Naudin, Heterocentron mexicanum Hook. et Arn., Heterocentron roseum Braun et Bouché, Heteronoma subtriplinervium (Link et Otto) DC., Melastoma subtriplinervium Link et Otto
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Heterocentron subtriplinervium
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od středomexického státu Veracruz až po Nikaraguu. Je to často pěstovaná zahradní rostlina, snadno zplaňuje. Byla zavlečena do Francouzské Polynésie, na Havajské ostrovy a do Karibiku, na Tahiti a Havajských ostrovech invazivní.
Ekologie: Roste v jehličnatých a smíšených lesích, v lesních lemech, v nadmořských výškách od 700 až do 2200 m, je častý i na narušovaných stanovištích, podél silnic a cest.
Heterocentron subtriplinervium
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dorůstající výšky 1–2 m. Letorosty jsou čtyřhranné. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepele kopinaté až vejčité, 3–7(–9,5) × 1,4–4 cm, na vrcholu špičaté, vzácně tupé nebo zaoblené, na bázi zúžené, tmavě zelené, lesklé, na povrchu řídce až středně chlupaté, okraje celistvé, často rudě zbarvené. Květenstvím je terminální lata, jednotlivé květy jsou čtyřčetné, mají průměr asi 1,3 cm. Češule zvonkovitá, 5–6 mm dlouhá, kališní cípy jsou zašpičatělé, asi 5 mm dlouhé, lysé, ale zakončené jednotlivými chloupky, na vnitřním povrchu zbarvené stejně jako korunní lístky. Češule, kališní cípy, stopky, vřetena květenství i lodyhy bývají často zbarvené do ruda. Korunní lístky jsou okrouhlé, barvy růžové, světle fialové nebo bílé. Semena jsou asi 0,5 mm dlouhá.
Využití: Oblíbená okrasná tropická zahradní rostlina.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 27 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe.
Heterocentron subtriplinervium
Heterocentron subtriplinervium
Heterocentron subtriplinervium
Fotografováno dne 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Puu Hinahina Lookout).