Syn.: Areca pisifera (Gaertn.) Rollisson, Euterpe pisifera Gaertn., Heterospathe pisifera (Gaertn.) Burret, Metroxylon elatum Scheff., nom. inval.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Heterospathe elata
Rozšíření: Areál zahrnuje Filipíny a Mikronésii, kde se vyskytuje na Palau (byla odtud popsána endemická var. palauensis), Yapu i Guamu, ovšem původní výskyt na posledně jmenovaném ostrově se někdy zpochybňuje.
Ekologie: Součást lesů na korálových vápencích i na vyvřelinách, roste na mezických i bahnitých stanovištích.
Heterospathe elata
Popis: Jednotlivě rostoucí jednodomá palma, dorůstá výšky až 16 m; štíhlý kmen má v průměru asi 20 cm, na bázi je často ztloustlý. Listy tvoří korunu na vrcholu kmene; listové pochvy jsou otevřené a rozestálé, až 75 cm dlouhé, sivé, s hnědými šupinami; čepel je zpeřená, až 3,5 m dlouhá, obloukovitě prohnutá, lístky jsou střídavé, čárkovitě kopinaté, až 60 cm dlouhé a 3,5 cm široké, dlouze špičaté. Květenství vyrůstá mezi listy, je bohatě latovitě větvené, až 160 cm dlouhé; trojčetné květy jsou uspořádány na vřeteni v trojicích, přičemž samičí květ vyrůstá vždy mezi 2 květy samčími; samčí květy mají asi 1,5 mm v průměru, mají velmi drobné střechovité kališní lístky, korunní lístky jsou rovněž střechovité, bílé, tyčinek je 6, pistillodium je přítomno; samičí květy dorůstají 5–6 mm v průměru, kališní lístky jsou rovněž široce střechovité, korunní lístky jsou téměř okrouhlé, staminodia jsou 3, semeník je kulovitý, jednopouzdrý. Plody jsou kulovité peckovice 6–7 mm dlouhé, zprvu bílé, posléze červené, s tenkým exokarpem.
Poznámka: Charakteristickým znakem rodu Heterospathe je absence hladkého útvaru na vrcholu kmene, který tvoří k sobě těsně přitisknuté uzavřené listové pochvy. Pokud vynecháme bezkmennou palmu Nypa fruticans, z dalších původních palem na Palau se takové uspořádání objevuje již jen u kokosníku (Cocos nucifera).
Heterospathe elataHeterospathe elata
Heterospathe elata
Heterospathe elataHeterospathe elata
Heterospathe elata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19., 28. a 30. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid a botanická zahrada; Babeldaob, Ngaremlengui).