Syn.: Dissotis plumosa (D. Don) Hook. f., Dissotis rotundifolia (Sm.) Triana, Melastoma plumosum D. Don, Osbeckia rotundifolia Sm.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Heterotis rotundifolia
Rozšíření: Původní v tropické Africe. Roste od Sierra Leone až po Keňu, na jih do Mozambiku, Zimbabwe a Angoly. Zplaňuje v dalších tropických oblastech, např. na Seychelách, v jihovýchodní Asii, Oceánii a v Karibiku, může mít až invazní charakter.
Ekologie: Na vlhkých místech, zejména podél potoků; vyžaduje tropické klima, snáší kratší sušší období.
Heterotis rotundifolia
Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými, kořenujícími, chlupatými stonky až 20 cm dlouhými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 1,5–7 cm dlouhé a 0,8–4 cm široké, na obou stranách jemně chlupaté, s 3–5 obloukovitými žilkami, na bázi většinou zúžené, na okraji velmi drobně osténkatě pilovité, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květy jednotlivé nebo řidčeji po 2–4, pětičetné; kalich válcovitý až zvonkovitý, 5–7 mm dlouhý, s šídlovitými cípy; korunní lístky obvejčité, asi 2 cm dlouhé a 1,5 cm široké, růžové; tyčinek 10, nestejných, delší s dvouklanými přívěsky na konektivu; gyneceum spodní. Plody jsou bobule.
Heterotis rotundifolia
Heterotis rotundifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 25. 3. 2004 (Keňa, národní park Shimba Hills: vodopády Sheldrick Falls) a 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Anse Major).