Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Hibiscus brackenridgei
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, roste vzácně na šesti hlavních ostrovech (Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Hawaii). Dnes je na Havajských ostrovech často pěstovaný. Rozlišují se poddruhy Hibiscus brackenridgei subsp. brackenridgei a H. b. subsp. mokuleianus (Roe) D. Bates. Na Havajských ostrovech roste 7 původních druhů rodu Hibiscus.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách v nižších nadmořských výškách, od 120 do 800 m. Hlavní čas kvetení je leden až květen, ale příležitostně kvete po celý rok.
Hibiscus brackenridgei
Popis: Variabilní keř až malý strom, dorůstá výšky 2–10 m. Borka mladých větévek je hladká, lysá až hvězdovitě pýřitá, starší vrásčitá, někdy s krátkými trny. Listy jsou střídavé, ve střední části rostliny vejčité až hluboce troj-, pěti- nebo sedmilaločnaté, až 15 cm dlouhé, s pilovitým okrajem. Horní listy mají tvar spíše kopinatý až obkopinatý. Na povrchu jsou listy jemně chlupaté až téměř lysé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v malých skupinách na konci větví, mají průměr 10–15 cm. Kalíšek je složen ze 7–11 čárkovitých až šídlovitých chlupatých cípů, kalich je načervenalý, 5 zvlněných vejčitých korunních lístků obklopuje žlutý sloupek ze srostlých nitek, prašníky žluté až červené jsou po celé délce sloupku, sloupek nese malou pětilaločnou bliznu. Báze okvětních lístků je kaštanově červená nebo alespoň s kaštanově červenou skvrnou. Plodem je oválná tobolka až 1,8 cm dlouhá, s ledvinitými semeny jemně ochmýřenými, 3 mm dlouhými.
Záměna: Žlutě kvetoucí forma Hibiscus rosa-sinensis je podobná, ale nemá laločnaté listy, centrální sloupek jeho květů nese větší pětilaločnou bliznu a prašníky má jen u vrcholu sloupku.
Ohrožení a ochrana: Druh je v USA zařazen k ohroženým (EN).
Využití: Druh se často pěstuje v havajských zahradách v podobě 1–3 m vysokého štíhlého keře (především nominátní poddruh). Nicméně většina pěstovaných ozdobných žlutě kvetoucích ibišků na Havajských ostrovech jsou kultivary Hibiscus rosa-sinensis.
Poznámka: Je oficiální květinou státu Havaj a starověký havajský symbol lidské duše.
Hibiscus brackenridgei
Hibiscus brackenridgei
Hibiscus brackenridgei
Hibiscus brackenridgei
Fotografováno dne 14. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Diamond Head).