HIBISCUS CLAYII O. Deg. et I. Deg. – ibišek / ibištek

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Hibiscus clayi

Rozšíření: Endemit Havajského ostrova Kauai. Dříve byl zaznamenán na několika rozptýlených lokalitách (Koke’e region na západě ostrova, Moloa’a Valley na severu, Nounou Mountains ve Wailua na východě, a na jihu v Haiku u potoka Hali’i). V současné době (záznam z roku 1995) je známa pouze jedna existující populace se čtyřmi jedinci v Nounou Mountains.

Ekologie: Druh nížinných suchých lesů, vyskytuje se na svazích v nadmořské výšce 230–350 m.

Hibiscus clayi

Popis: Keř nebo strom 4–8 m vysoký, na koncích nejmladších větévek řídce chlupatý. Listy jsou velmi krátce řapíkaté, čepele kopinaté, 3–7 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na líci lysé, na rubu chlupaté, celokrajné nebo někdy u vrcholu řídce zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě poblíž konců větví. Lístky kalíšku jsou čárkovité, kalich je válcovitý, s trojúhelníkovitými cípy, 1,5–2,5 cm dlouhý, zelený. Korunní lístky jsou podlouhlé, tmavě červené, 4,5–6 cm dlouhé a 1–1,8 cm široké. Plodem je světle hnědá tobolka, 12–14 mm dlouhá, obsahující asi 10 oválných, hnědo-černých semen, zhruba 4 mm dlouhých.

Záměny: Druhý červeně kvetoucí ibišek domácí na Havajských ostrovech, Hibiscus kokio, má zubatý okraj listů už od spodní poloviny čepele, jen někdy jsou listy celokrajné.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN je hodnocen jako druh kriticky ohrožený (CR). Rostliny byly poškozovány především pastvou, dnes je tato hrozba vyloučena, ale druh je i nadále ohrožen divokými prasaty, invazivními rostlinami a také existencí turistických stezek v těsné blízkosti rostlin. K rozšíření populace ve volné přírodě byl malý počet rostlin i vysazen.

Hibiscus clayi
Hibiscus clayi
Hibiscus clayi

Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Koko Crater Botanical Garden).