Česká jména: prosvirník (Presl 1846), ibišek (Mareček 1996)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Hibiscus deflersii
Rozšíření: Vyskytuje se na jihozápadě Arabského poloostrova v Saúdské Arábii a v Jemenu, dále v Africe v Etiopii, Eritreji a Somálsku.
Ekologie: Vyhledává křovinaté kamenité svahy v nadmořských výškách 500–1900 m, v prostředí suchého tropického klimatu s podílem horizontálních srážek.
Hibiscus deflersii
Popis: Řídce chlupatý keř až 1,5(–2) m vysoký. Listy jsou střídavé, jednoduché, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 3,5–4 cm dlouhé a 1,7–2 cm široké, na okraji mělce zubaté, sivozelené. Květonosné větve jsou 20–25 cm dlouhé. Květy vyrůstají v úžlabí listů na stopkách 1–4 cm dlouhých, mají 3–4 cm v průměru; listenů kalíšku je 6–8, čárkovitých, dosahujících zhruba délku kalicha, cípy kališních lístků jsou 4–6 mm dlouhé; korunní lístky jsou 1,3–2 cm dlouhé, sytě červenooranžové; trubka vznikající srůstem bází tyčinek je jen 4–8 mm dlouhá, zakřivená, samostatné nitky tyčinek červené, prašníky žluté, trubkou prorůstají téměř srostlé červené čnělky, nesoucí na vrcholu hlavaté, rovněž červené blizny. Tobolka je kulovitá, asi 1 cm v průměru; semena jsou vlnatě chlupatá.
Hibiscus deflersiiHibiscus deflersii
Hibiscus deflersii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: hřeben u obcí Magada a Aden).