Syn.: Chlorocrepis albiflora (Hook.) W. A. Weber, Hieracium helleri Gandog., Pilosella albiflora (Hook.) F. W. Schultz et Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hieracium albiflorum
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, s areálem táhnoucím se od kanadského Yukonu přes státy amerického pacifického pobřeží až po severozápadní Mexiko (do států Chihuahua a Sonora), na východě zasahuje až do Colorada a na západ Jižní Dakoty. Je uváděn i ze státu Wisconsin a z jihovýchodní Kanady, kde však zřejmě není původní.
Ekologie: Roste v podhorských i horských lesích a lesních lemech, ale i na loukách a ve vegetační formaci chaparral, stoupá od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3300 m. Kvete od května do září.
Hieracium albiflorum
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 20–90(–130) cm dlouhou, jednoduchou, jen nahoře větvenou, dole s dlouhými chlupy, nahoře lysou. Přízemní listy jsou řapíkaté, podlouhlé až obkopinaté, 8–17(–25) cm dlouhé a 1,2–4,5 cm široké, celokrajné nebo nevýrazně zubaté, řídce chlupaté, lodyžní listy jsou přisedlé, menší. Úbory v řídkých latách po (3–)12–50, stopky jsou lysé nebo žláznaté; zákrov je zvonkovitý, 7–11 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, zelené až načernalé, lysé nebo žláznatě chlupaté; jazykovitých květů je 13–34, liguly jsou bílé. Plodem je nažka, 2–4 mm dlouhá, s chmýrem 4–7 mm dlouhým.
Hieracium albiflorum
Hieracium albiflorum
Hieracium albiflorum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 8. 2017 (USA, Oregon, Crater Lake National Park).