Syn.: Hieracium cincinellum Arv.-Touv.
Česká jména: jestřábník pomíchaný (Danihelka et al. 2012)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hieracium mixtum
Rozšíření: Roste v Pyrenejích (na francouzské i španělské straně) a v dalších severošpanělských pohořích. Výskyt na Korsice je pochybný. V roce 2006 byl nalezen u Kurzovní chaty v Jeseníkách, buď se jednalo o výsadbu, anebo o výsev z nedávné doby.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalnaté a suťové horské svahy, vyhledává vápnité podklady. Lokality leží v nadmořské výšce (150–)600–2200 m.
Hieracium mixtum
Popis: Vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina; lodyha je přímá, 5–15(–20) cm vysoká. Přízemní listy tvoří růžici, jsou krátce řapíkaté, podlouhlé, obkopinaté až obvejčité, 2–5(–7) cm dlouhé a 0,8–2(–2,5) cm široké, hustě odstále chlupaté, celokrajné. Květenství tvoří 1–2(–4) úbory; stopky úborů nesou dlouhé jednoduché a vtroušené hvězdovité chlupy; zákrov je 0,9–1,2(–1,3) cm dlouhý a 0,8–1,2(–1,4) cm široký, zákrovní listeny široké, špičaté, dlouze chlupaté a nanejvýš s vtroušenými žlázkami; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, sytě žluté, na vnější straně žláznaté; blizna je žlutá. Nažky jsou 3,5–4 mm dlouhé, tmavé, s nahnědlým chmýrem.
Poznámka: Nápadná, bělovlnatě chlupatá rostlina; náleží do skupiny příbuzných druhů z Pyrenejí a Pyrenejského poloostrova. Nejpodobnější je asi Hieracium bombycinum, které je statnější a má většinu odstálých chlupů péřitých, nikoli jednoduchých.
Hieracium mixtum
Hieracium mixtumHieracium mixtum
Hieracium mixtum
Hieracium mixtum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Fuente Dé, pod hřebenem Horcados Rojos).