Syn.: Pilosella officinarum F. W. Schultz et Sch. Bip.
Česká jména: jestřabník chlupáček (Presl 1819, Opiz 1852), jestřábník chlupáček, myší úško (Sloboda 1852), chlupáček (Čelakovský 1879), jestřábník chlupáček (Dostál 1950), chlupáček zední (Dostál 1989), jestřábník chlupáček (Kubát 2002)
Slovenská jména: jestrabník vlasenkatý (Reuss 1853), jastrabník chlpánik (Dostál 1950), chlpánik obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hieracium pilosella
Rozšíření: Celá Evropa kromě severu Skandinávie, Sicílie, Sardinie, jihovýchodu Ukrajiny a jihu evropské části Ruska. Dále severní Afrika a Kavkaz. Zavlečen do Severní i Jižní Ameriky a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje na celém území od nížin po hornatiny.
Ekologie: Roste na loukách, světlých teplomilných lesích, sušších travnatých a kamenitých místech, písčinách. Upřednostňuje světlá a sušší stanoviště a kyselé až slabě zásadité půdy. Kvete od května do října.
Popis: Vytrvalá, 5–30 cm vysoká bylina. Lodyha je krátce vystoupavá až přímá, nevětvená, oblá, porostlá roztroušenými jednoduchými až 3 mm dlouhými chlupy, hustými až 1 mm dlouhými žláznatými chlupy a hustými hvězdovitými chlupy. Listy jsou přízemní, řapíkaté, jednoduché, obkopinaté až podlouhle eliptické, 6–12 cm dlouhé a 0,8–1,6 cm široké, celokrajné, na rubu bělavě plstnatě chlupaté, na líci s roztroušenými až 6 mm dlouhými, jednoduchými chlupy. Úbor pouze jeden, skládá se z trubkovitých květů, jazykovité květy chybí. Zákrov je vejcovitý, zákrovní listeny čárkovitě kopinaté, s černými žláznatými chlupy. Ligula květů je žlutá, až 15 mm dlouhá, na vrcholu s 5 zuby, u okrajových květů na vnější straně s červenými podélnými proužky. Plodem je nažka.
Hieracium pilosellaHieracium pilosella
Hieracium pilosella
Fotografováno dne 28. 4. 2007 (Kleneč).