PILOSELLA OFFICINARUM Vaill. – chlupáček zední / chlpánik obyčajný

Syn.: Hieracium pilosella L.
Česká jména: jestřabník chlupáček (Presl 1819, Opiz 1852), jestřábník chlupáček, myší úško (Sloboda 1852), chlupáček (Čelakovský 1879), jestřábník chlupáček (Dostál 1950), chlupáček zední (Dostál 1989), jestřábník chlupáček (Kubát 2002), chlupáček zední (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: jestrabník vlasenkatý (Reuss 1853), jastrabník chlpánik (Dostál 1950), chlpánik obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Hieracium pilosella

Rozšíření: Celá Evropa kromě severu Skandinávie, Sicílie, Sardinie, jihovýchodu Ukrajiny a jihu evropské části Ruska. Dále severní Afrika a Kavkaz. Zavlečen do Severní i Jižní Ameriky a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje na celém území od nížin po hornatiny.

Ekologie: Roste na loukách, světlých teplomilných lesích, sušších travnatých a kamenitých místech, písčinách. Upřednostňuje světlá a sušší stanoviště a kyselé až slabě zásadité půdy. Kvete od května do října.

Popis: Vytrvalá, 5–30 cm vysoká bylina. Lodyha je krátce vystoupavá až přímá, nevětvená, oblá, porostlá roztroušenými jednoduchými až 3 mm dlouhými chlupy, hustými až 1 mm dlouhými žláznatými chlupy a hustými hvězdovitými chlupy. Listy jsou přízemní, řapíkaté, jednoduché, obkopinaté až podlouhle eliptické, 6–12 cm dlouhé a 0,8–1,6 cm široké, celokrajné, na rubu bělavě plstnatě chlupaté, na líci s roztroušenými až 6 mm dlouhými, jednoduchými chlupy. Úbor pouze jediný, zákrov je vejcovitý, zákrovní listeny čárkovitě kopinaté, s černými žláznatými chlupy, liguly jazykovitých květů jsou žluté, až 15 mm dlouhé, na vrcholu s 5 zuby, u okrajových květů na vnější straně s červenými podélnými proužky. Plody jsou černohnědé nažky.

Pilosella officinarum
Hieracium pilosellaHieracium pilosella

Fotografováno dne 28. 4. 2007 (Česko, Čechy, Kleneč).