Syn.: Hieracium absonum J. F. Macbr. et Payson, Hieracium albertinum Farr, Hieracium chapacanum Zahn, Hieracium cusickii Gand., Hieracium cynoglossoides Arv.-Touv., Hieracium flettii St. John et Warren, Pilosella scouleri (Hook.) F. W. Schultz et Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hieracium scouleri
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v západní části kontinentu. Jeho areál se rozprostírá v oblasti od kanadské Britské Kolumbie a Alberty až po americké státy Oregon a Wyoming, zasahuje i do Utahu a severní Kalifornie.
Ekologie: Roste na horských loukách, skalnatých svazích a v lesních lemech, v nadmořských výškách od 400 až do 3000 m. Kvete od června do září.
Hieracium scouleri
Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, většinou chlupatá, s chlupy 1–8 mm dlouhými, též s hvězdovitými chlupy, anebo žláznatě chlupatá, někdy i lysá. Přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté až obkopinaté, 10–30 cm dlouhé, 1–3 cm široké, celokrajné, někdy poněkud zvlněné; lodyžní listy jsou podobné přízemním, avšak jsou menší. Úborů je 3–25, zákrov je zvonkovitý, 8–10 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou čárkovité až úzce kopinaté, chlupaté i žláznaté; liguly jsou žluté, 10–12 mm dlouhé. Plodem je nažka, 3–3,5 mm dlouhá, s bílým chmýrem.
Poznámka: Odění tohoto druhu je dosti variabilní, jsou podle něj rozlišovány tři variety: H. s. var. albertinum, var. scouleri a var. griseum.
Hieracium scouleriHieracium scouleri
Hieracium scouleri
Hieracium scouleri
Fotografováno dne 6. 7. 2016 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes National Park).